Kadry pod napięciem: Marcin Podolec

W zeszłym roku w Wydawnictwie Wielka Litera ukazał się „reportaż komiksowy” Morze po kolana z tekstami uznanego reportera Marcina Kołodziejczyka i ilustracjami młodego rysownika Marcina Podolca. W MCSW Elektrownia w Radomiu niebawem będzie można obejrzeć wystawę, prezentującą grafiki do tego komiksu.

Marcin Podolec, fot. Wiktoria Nowak (źródło: materiały prasowe)

Marcin Podolec, fot. Wiktoria Nowak (źródło: materiały prasowe)

To będzie potrójny męski portret. Rozciągnięty szeroko, jak nadmorski horyzont. Wizerunek mężczyzn na tle Polski B, może C. Poznamy trzech obywateli płci męskiej, mieszkańców pewnej miejscowości nad morzem. W sezonie – kurort; po sezonie – dziura zabita dechami. Kiedy niebo szarzeje, od morza wieje, na głowy leje – turyści opuszczają pensjonaty, pokoje gościnne i pola namiotowe. Wówczas oazą życia towarzyskiego autochtonów staje się przystanek autobusowy. Na przystankowej ławce co dzień zasiadają stali bywalcy.

Marcin Podolec (ur. 1991 w Jarosławiu) – zaczął rysować komiksy już w przedszkolu. Pracuje jako rysownik od 15 roku życia. Jego samodzielny debiut, Kapitan Sheer (2010), okazał się sukcesem. Poza graficznymi powieściami sięgnął po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcja wydarzeń historycznych (Fugazi Music Club), wywiad z muzykiem (Pablopavo) i reportaż (Morze po kolana, z tekstem Marcina Kołodziejczyka). W 2010 zaczął studia w łódzkiej PWSFTviT na wydziale animacji. Za etiudę filmową Dokument (opowieść o ojcu) zdobył kilkanaście nagród na festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

Kadry pod napięciem: Marcin Podolec. Morze po kolana
Kurator: Monika Małkowska
Wernisaż: 31 marca 2017 roku, godz. 14.00
Wystawa czynna do 30 czerwca 2017 roku
Mazowieckie Centrum Kultury Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz