Maciej Haufa – artysta nieobecny

Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space zapraszają na wystawę prac Macieja Haufy Kreska do sztuki, słowa na wiatr, profesora uczelni artystycznych w Poznaniu.

 Michał Haufa, „ Pejzaż z pomidorami”, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Haufa, „ Pejzaż z pomidorami”, 1993 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Haufa bardzo rzadko ujawniał rezultaty swoich dociekań artystycznych, mimo iż pracował intensywnie i systematycznie. Należał jednak do tych artystów, którzy kontestowali instytucjonalny obieg sztuki, którzy wybierali postawę nie-uczestnictwa, obecności dyskretnej, pilnie strzeżonej prywatności. Nie zabiegał o wystawy, maksymalnie wyciszał i redukował do niezbędnego minimum swój udział w tzw. życiu artystycznym.

Traktował sztukę niezwykle poważnie, jak pisał w swoich tekstach, dawała mu ona wiedzę i czucie. „Moje trwanie w sztuce pochodzi z wiary. Sztuką tłumaczę życie, tworzenie, możliwość poznania. (…) Dla sztuki nie ma zapowiedzi, nie ma nowoczesności ani średniowiecza. Nie ma pre- ani pro- . Nie ma błękitu ani czerwieni, pionu ani poziomu. Jest dylemat rozumienia, narracji, moralności i kompetencji. (…) Pokazuję świat zawężony, być może do granicy percepcji. Owa granica ledwo widzialnego ma prowokować do próby zobaczenia obrazu obiektywnie nieistniejącego”.

Zafascynowany Kazimierzem Malewiczem i jego ideą „supremacji czystego uczucia” rysował, malował, uprawiał grafikę, najczęściej mezzotintę i suchą igłę, tworzył kolaże oraz szczególnego rodzaju obiekty, także książki artystyczne i wideo. Konfrontował w swoich wypowiedziach sacrum i profanum, wyrafinowaną metafizykę z trywialnymi cytatami z codziennej rzeczywistości, w której żył i którą uważnie obserwował.

Maciej Haufa. Kreska do sztuki, słowa na wiatr
Kuratorzy: Jarosław Kozłowski, Wojciech Gorączniak
Organizator: Galeria Piekary, Partner: Fundacja 9/11 Art Space
Od 10 marca do 24 kwietnia 2017 roku
Galeria Piekary w Poznaniu

Dodaj komentarz