Sztuka ukryta według Kaczorowskiego

Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 24 marca na wernisaż wystawy Janusza Kaczorowskiego i Macieja Jerzmanowskiego Ukryte.

Janusz Kaczorowski, Maciej Jerzmanowski „Ukryte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kaczorowski, Maciej Jerzmanowski „Ukryte” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przywołanie twórczości dwóch szerzej nieznanych artystów: Macieja Jerzmanowskiego i Janusza Kaczorowskiego ma na celu odsłonięcie pewnego dawnego, intymnego dialogu sztuki z rzeczywistością dojrzałego PRL-u. Funkcjonowały w niej nieprzystające do dzisiejszych konwencje, systemy i zwyczaje, od których artysta nie był zupełnie wolny. Ich odosobnione kreacje, nacechowane intensywnym przeświadczeniem o potrzebie podejmowania działań powszechnie uznanych za absurdalne, wprowadzają nowe spojrzenie w przestrzeń dyskusji o rodzimej neoawangardzie.

Janusz Kaczorowski – wybitny twórca, poeta, zapomniany mentor krakowskiego środowiska artystycznego – na początku lat 70. XX wieku napisał, że: „Prawie każde działanie artystyczne ma fazę skrytości. Mają ją również niektóre działania nieartystyczne. Wydaje się, że sztuka ją opuszcza tylko w potrzebie uwierzytelnienia. Trzeba być dostatecznie pewnym sztuki, wówczas nie zagraża nam zdrada”. Powyższe słowa są zaczerpnięte ze znanego w towarzystwie przyjaciół artysty Manifestu prywatnego sztuki ukrytej.

Janusz Kaczorowski, „Pajac” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kaczorowski, „Pajac” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kaczorowski, Maciej Jerzmanowski. Ukryte
Kurator: Krzysztof Siatka
Koordynacja: Renata Zawartka
Od 25 marca do 18 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 24 marca 2017 roku, godz. 18.00
Pawilon Wystawowy, Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz