Wojciech Wilczyk na pograniczu fotografii i literatury

Wojciech Wilczyk, jeden z najwybitniejszych polskich artystów fotografików, od lat realizuje projekty na pograniczu fotografii i literatury, posługując się z takim samym mistrzostwem językiem obrazu i językiem poezji. W kwietniu nakładem wydawnictwa a5 ukaże się jego tom wierszy pt. Realizm.

Wojciech Wilczyk, „Realizm” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Wilczyk, „Realizm” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wiersze zebrane w tom Realizm zdecydowanie podejmują aktualne tematy społeczne oraz problemy egzystencjalne. Rzeczywistość pokazana w szybkim skrócie, we fragmentach, które jednak układają się w spójną całość, nie jest poddana filozoficznej kontemplacji, lecz jednoznacznemu osądowi. Autor nie jest obojętnym widzem; jest uważny, spostrzegawczy i zaangażowany.

Fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw.

Wojciech Wilczyk jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Fotografuje od roku 1988. Swoje teksty zamieszczał m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Opcjach”, „Obiegu”, „Fototapecie” i „Fa-Arcie”. Jego zdjęcia ukazują się w pismach, a także na okładkach książek (Wydawnictwo Czarne oraz Oficyna Literacka). Opublikował trzy poetycko-fotograficzne książki razem z Marcinem Świetlickim, Marcinem Baranem i Krzysztofem Jaworskim, dwa tomiki wierszy, a także Antologię zawierającą wybór wierszy i prozy 21 autorów urodzonych w latach 60. wraz z około 80 fotografiami portretowymi. Był kuratorem wystawy Fotorealizm w Galerii Zderzak.

Wojciech Wilczyk, Realizm
Premiera: 6 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo a5

Dodaj komentarz