• 2017-03-20

Tata wiesza się w lesie w przestrzeni Izolatki

Nową odsłonę spektaklu Tata wiesza się w lesie z Piotrem Żurawskim w roli głównej, w reżyserii Moniki Rejtner będzie można obejrzeć 25, 26 i 27 marca w przestrzeni Izolatki – instalacji Olgi Mokrzyckiej-Grospierre i Nicolasa Grospierre na małej scenie STUDIO teatrgalerii. To sztuka o trudnym dzieciństwie, o problemach z męskością, seksualnością, ale przede wszystkim satyra na nieskuteczność terapii.

„Tata wiesza się w lesie”, fot. Kasia Chmura (źródło: materiały prasowe)

„Tata wiesza się w lesie”, fot. Kasia Chmura (źródło: materiały prasowe)

Spektakl miał swoją premierę w ramach 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w sierpniu 2016. Wznowienie inscenizacji uwzględnia i wpisuje ją w specyfikę Izolatki, instalacji i anty-scenografii Grospierre’ów, o której sami twórcy mówią, że jej przestrzeń jest metaforą wyobcowania i izolacji. „Izolatka nie ma podziału na scenę i widownię. Została pozbawiona iluzji scenografii, dekoracji, teatralnego oświetlenia. To przestrzeń niekomfortowa dla widza i dla aktora. Obnaża, pozbawia aktora bezpiecznej maski, a widza bezpiecznej pozycji obserwatora. Cała sala staje się sceną”.

Spektakl Tata wiesza się w lesie w wyjątkowy sposób rezonuje z ideą przestrzeni scenicznej zaproponowanej przez Grospierre’ów, stąd pomysł Natalii Korczakowskiej, żeby odtworzyć go w rzeczywistości Izolatki. Spektakl dzieję się bowiem w nieokreślonej przyszłości, a Bohater zamknięty jest w doskonałym azylu i w swojej doskonałej traumie dorastania. Nieszczęśliwe dzieciństwo jest tylko kolejnym gadżetem w jego gabinecie osobliwości. Dziewczyna z Kamerki przypadkiem trafia do jego świata odizolowanej egzystencji. Oboje próbują znaleźć obrazy i słowa, które pozwolą im się porozumieć i wyzwolić z przeszłości. Dziewczyna nie ma uszu, ale ma rower. Bohater nie ma siły, ale ma las. Powtarzany jak mantra zwrot „Pobawisz się ze mną?” prowadzi nas przez najróżniejsze gry i zabawy, ale nie wiadomo, czy któraś z tych gier doprowadzi ich oboje do szczęśliwego zakończenia. Czy Bohater opuści swój azyl, a Dziewczyna odzyska uszy? Podróż przez śmietnik podświadomości i internetowego imaginarium, multimedialna jazda przez traumy i terapie, wzruszająca opowieść o bezbronności i bestii ukrytej w lesie. Śmiesznie, strasznie, groźnie.

Tekst i dramaturgia: Przemysław Pilarski
Reżyseria, scenografia i kostiumy: Monika Rejtner
Wideo: Hanna Maciąg
Opracowanie muzyczne i realizacja: Piotr Malinowski
Gra świateł: Michał Głaszczka
Występują: Piotr Żurawski, Karolina Staniec

Tata wiesza się w lesie
25, 26 i 27 marca 2017 roku
STUDIO teatrgaleria, pl. Defilad 1, Warszawa

Dodaj komentarz