Czasy Goralenvolk

Goralenvolk – podtatrzański lud, Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole, jak twierdzili Niemieccy naukowcy. Niektórzy mieszkańcy Podhala wierzyli w wielkie Niemcy, niektórzy działali w konspiracji i ukrywali Żydów. Trudno dziś o jednoznaczne oceny. Ten nieprosty temat przedstawia książka Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia.

Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś, „Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk” (źródło: materiały prasowe)

Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś, „Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk” (źródło: materiały prasowe)

Wacuś ściskał dłoń Hansa Franka, gdy przez Tatry ruszali pierwsi kurierzy. Wacuś Krzeptowski chluby nazwisku nie przyniósł i skończył marnie, a jego kuzyn Józef „Ujek” Krzeptowski poświęcał życie, by hańbę z nazwiska zmazać. O pierwszym chętnie by zapomniano i pamiętano tylko o drugim.

Witkiewicz, Chałubiński, Zaruski, Przerwa-Tetmajer i inni stworzyli wizję Tatr i Podhala jako pięknego zakątka zamieszkanego przez ludzi szlachetnych, swoiste plemię nieskażone cywilizacją. Niemieccy naukowcy również twierdzili, że podtatrzański lud jest nadzwyczajny, a wręcz że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole – Goralenvolk.

Kenkarty z literą „G” przyjęło około 20 procent ludności Podhala. Ci, co je przyjęli, wierzyli w wielkie Niemcy albo obietnice lepszego traktowania, inni brali, bo brali wszyscy w wiosce. Niektórym góralska kenkarta nie przeszkadzała w działalności konspiracyjnej: ukrywali Żydów i tatrzańskich kurierów, sami nosili bibułę albo chodzili z meldunkami na słowacką stronę.

Do dziś na Podhalu trudno o jednoznaczną opinię o ideologach i przywódcach Goralenvolku. Wstyd naznaczył jednak nazwiska wielkich rodów. Jest jak niechciany spadek, który mimo wszystko trzeba przyjąć. A przecież góral honorowy i dumny, wierny ojczyźnie i tatrzański rozbójnik, zdrajca i kolaborant to awers i rewers tej samej monety. Ale krzyżyk niespodziany to jednak nie to samo co hakenkreuz.

Pozostaje tylko za Antonim Krohem powtórzyć: „wszystko to było cholernie nieproste”. I o tym jest ta książka.

Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś, Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk
Premiera: 29 marca 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz