• 2017-03-20

Literacki Sopot o literaturze hiszpańskojęzycznej

Festiwal Literacki Sopot odbywa się rokrocznie od pięciu lat. W 2017 potrwa od 17 do 20 sierpnia, a jego tematem wiodącym będzie literatura hiszpańskojęzyczna. Kuratorem szóstej edycji został Tomasz Pindel.

6. Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku – tłumaczy Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, kurator Literackiego Sopotu 2017. – Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna – tam jest wszystko. Tego naprawdę nie można przegapić. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata – dodaje.

Claudia Piñeiro i Javier Cercas – Argentynka i Katalończyk, jako potwierdzenie różnorodności krajów hiszpańskojęzycznych – to pierwsi ogłoszeni goście tegorocznej edycji Literackiego Sopotu. Kolejni będą sukcesywnie ogłaszani na stronie internetowej festiwalu.

W ciągu pięciu lat w Sopocie gościło ponad 200 gości oraz ponad 75 tys. uczestników. Każdego roku miasto na cztery dni zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a jego zakątki tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Literacki Sopot 2017
Od 17 do 20 sierpnia 2017 roku
Sopot

Dodaj komentarz