Rewolucjoniści sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Cykl Rewolucjoniści sztuki będzie kolejną okazją do zapoznania się z dziełami z Pracowni Grafiki i Rysunku Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich twórcy poprzez bezkompromisowe poszukiwanie własnych środków wyrazu pokazali nieznane dotąd możliwości sztuki i jej nowe role.

Emil Nolde, „Rodzina”, 1917, fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emil Nolde, „Rodzina”, 1917, fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika i rysunek były często dziedzinami, w których artyści, wolni i niezależni od wymogów zleceniodawców, mogli w pełni zrealizować swój twórczy zamysł. Pierwszym prezentowanym artystą będzie Emil Nolde – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu. Należał do tych wielkich w dziejach sztuki, którzy do końca pozostali wierni wewnętrznej twórczej sile, niezależnej od wszelkich okoliczności i wpływów.

Emil Nolde  był samotnikiem i indywidualistą. Mimo że na krótko związał się z ekspresjonistycznym ugrupowaniem Die Brücke (1906–1907), berlińską Neue Sezession (1908), wystawiał z Der Blaue Reiter (1912–1913), to jego twórczość pozostała zjawiskiem odosobnionym i wyjątkowym. Nie uległ wpływowi kubizmu i futuryzmu jak większość ekspresjonistów po 1910 roku, a najważniejszym środkiem wyrazu pozostała dla niego nasycona, fakturalna plama barwna.

W Muzeum Narodowym w Gdańsku zachowało się, poza wieloma dziełami innych twórców awangardowych, dwanaście prac Emila Noldego wykonanych jeszcze przed II wojną światową: dziesięć rycin, akwarela i obraz.

Rewolucjoniści sztuki. Emil Nolde (1867–1954)  
Kuratorki: Alicja Andrzejewska-Zając, Maja Baran
Od 15 marca do 21 maja 2017 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz