Zoe-terapia Diany Lelonek

Wystawa Diany Lelonek stanowi rozwinięcie projektu Zoe-terapia, prezentowanego po raz pierwszy w ramach cyklu Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2015 roku. Niepokazywane wcześniej prace ukazują nieustanny proces rozkładu, któremu poddawane są dzieła europejskiej cywilizacji.

Diana Lelonek, „Zoe-terapia (w procesie)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Lelonek, „Zoe-terapia (w procesie)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizację Diany Lelonek można traktować jako rodzaj terapii szokowej, lecz także jako wyrafinowaną zemstę. Wendetę przeprowadzoną za pomocą broni biologicznej, systematycznie i z naukową precyzją. Jej arsenał stanowią kolonie mikroorganizmów, grzybów i bakterii. Wróg wydaje się namacalny, spogląda na nas choćby z portretów zamieszczonych w Encyklopedii filozofii Władysława Tatarkiewicza.

Przestrzeń galerii Lelonek zmienia w laboratorium, w którym testowane są różne sposoby pasożytowania drobnoustrojów na dziełach europejskiej cywilizacji. Do tej pory ekspansja terytorialna i podporządkowywanie sobie słabszych (w domyśle gorszych) gatunków charakteryzowała wyłącznie społeczeństwa i kulturę zachodnią, a konkretnie – jak zauważa artystka – białego i bogatego europejczyka. Tym razem role się odwróciły. To, co wypierane i tępione może wreszcie wziąć odwet, przynajmniej w sensie metaforycznym.

Tekst: Marcin Krasny (z katalogu do wystawy Zoe-terapia, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2015)

Diana Lelonek. Zoe-terapia (w procesie)
Projekt powstał we współpracy z biologiem Jasiem Garstką
Od 17 marca do 22 kwietnia 2017 roku
Rodriguez Gallery w Poznaniu

Dodaj komentarz