Co potrafią nastoletni artyści?

Od 10 marca w Galerii Bielskiej BWA prezentowane są najlepsze prace 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych.

Irmina Raczek, „Wycieczka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irmina Raczek, „Wycieczka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych. Wystawę pokonkursową w stworzono ze 140 prac. Wśród nich znajduje się Wycieczka Irminy Raczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, która otrzymała nagrodę Grand Prix w dziedzinie malarstwa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Nauczycielką prowadzącą utalentowanej uczennicy jest Halina Tymusz.

Najwyżej oceniona praca malarska to tryptyk. Na każdym z trzech obrazów Irmina Raczek ukazuje postaci ludzkie na tle pejzażu. Artystka operuje silnymi kontrastami światła i cienia oraz szeroką plamą barwną w zawężonej gamie kolorystycznej.

Pierwsze Biennale „plastyków” odbyło się ćwierć wieku temu. Konkurs jest okazją do pokazania umiejętności uczniów w stosowaniu zasad kompozycji, obserwacji natury, poprawności budowy formy i przestrzeni oraz doborze środków wyrazu. To także możliwość konfrontacji postaw artystycznych twórców w wieku 17–21 lat.

13. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa
Od 10 marca do 2 kwietnia 2017 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz