Druga ręka poety – ta, która nie pisze

Nowy tom wierszy Wojciecha Bonowicza ukaże się na początku kwietnia. Druga ręka to w pewnym sensie książka jubileuszowa, z wyraźnymi odniesieniami do okrągłej rocznicy 50. urodzin autora.

Wojciech Bonowicz, „Druga ręka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wojciech Bonowicz, „Druga ręka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze „społeczne”, będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) sąsiadują tu z tekstami zainspirowanymi przez czeskich surrealistów, którzy zawsze działają odświeżająco. Poeta nie wstydzi się pokazać, ile komu zawdzięcza – stąd tytuł tomu. A jednocześnie każe myśleć o drugiej ręce każdego poety – tej, która nie pisze…

Wojciech Bonowicz – poeta, biograf, publicysta, felietonista, redaktor , autor książek-wywiadów z Janiną Ochojską, o. Leonem Knabitem, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, autor książki dla dzieci, chętnie współpracujący z muzykami rockowymi: wystąpił gościnnie na płytach zespołu Lesers Bend Lesers Bend i Ep, udziela się także na koncertach Kim Nowak, Pablopavo i Świetlików; ostatnio wykonał swój wiersz na płycie Fisz Emade. Jest jednym z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych twórców swojego pokolenia.

Jako poeta prezentuje spójną i wyrazistą poetykę; w krótkich wierszach akcentuje niuans, cieniowanie słów, niejasności i niejednoznaczności. Jego wiersze są skondensowane, lecz mimo to często rządzi nimi poetyka fragmentu – nierzadko odpornego na proste wyjaśnienia. Poeta nie uznaje wiersza za odpowiedź, lecz za narzędzie do stawiania pytań.

Wojciech Bonowicz, Druga ręka
Premiera: 6 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo a5

Dodaj komentarz