• 2017-03-17

Szukając Marilyn

Trzej wybitni artyści: Milton Greene, Tadeusz Rolke i Wojciech Plewiński publikowali swoje fotografie w tym samym czasie, w latach 50. i 60. XX wieku. Teraz fotografie te można zobaczyć na wystawie Szukając Marilyn w Galerii BB w Krakowie.

Fot. Tadeusz Rolke, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Rolke, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Millton Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce pełnej rosnącej powojennej zamożności i wolności. Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke Rolke fotografowali kobiece ciało w stalinowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra.

Milton Greene  (1922) – swoje najważniejsze zdjęcia opublikował w „Harper’s Bazar”, „Vogue”, „Look” i w „Life Magazine”, Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland. I, oczywiście, Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński (1928) – związał swoje profesjonalne życie z Krakowem, z którego pochodzi. W latach 50. rozpoczął współpracę z wydawanym w Krakowie tygodnikiem „Przekrój”, na którego okładki wykonał setki zdjęć pięknych i interesujących dziewczyn, słynnych “kociaków”.

Tadeusz Rolke (1929) – publikował w tygodnikach „Stolica” i „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę także dla „Przekroju”. Jego ulubioną modelką była Lucy, a przed jego obiektywem stawały gwiazdy tamtych lat, m.in. Elżbieta Czyżewska, uchodząca za polską Marilyn Monroe.

Szukając Marilyn
Moda lat 50. i 60. w fotografii Miltona Greena, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke
Kurator: Waldemar Plusa
Od 17 marca do 5 kwietnia 2017 roku
Otwarcie w ramach Cracow Fashion Week 2017: 19 marca 2017 roku, godz. 15.00
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz