Perspektywa ojca w literaturze

Powieść Zespół ojca sięga po aktualny i głośno rezonujący temat społeczny – Piotr Czerwiński przygląda się współczesnemu, zaangażowanemu ojcostwu. Kiedy dwoje dorosłych ludzi urządza sobie piekło na zgliszczach dawnego uczucia, bardzo często ofiarą rozgrywki jest dziecko. Czy walka o nie jest zawsze sprawą przegraną dla mężczyzny?

Piotr Czerwiński, „Zespół ojca” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Piotr Czerwiński, „Zespół ojca” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pozornie poukładane życie 40-letniego Konrada, mieszkającego w Dublinie Polaka, rozpada się, gdy kobieta, bez której do niedawna nie wyobrażał sobie życia, chce odejść i pozbawić go opieki nad synem. Dla oddanego i troskliwego ojca to prawdziwy cios – Filutek, mały filozof zafascynowany koleją i dublińskimi tramwajami, jest jego oczkiem w głowie, doskonale się rozumieją i uwielbiają spędzać ze sobą czas. W skomplikowanej układance uczuć macierzyńskich i tacierzyńskich to Konrad wydaje się bardziej odpowiedzialnym rodzicem niż jego francuska partnerka.

Z tej rzadkiej w polskiej literaturze perspektywy, w której klasyczny model nieobecnego ojca zostaje zastąpiony modelem ojca świadomego i zaangażowanego, autor przygląda się rodzinnemu dramatowi. I mówi rzecz oczywistą, a zarazem niezbyt utrwaloną w społecznej świadomości – że i dla mężczyzny utrata kontaktu z dzieckiem może być utratą całego świata. Czerwiński tworzy portret ojca, który podejmuje rozpaczliwą próbę upomnienia się o swoje prawa.

W powieści słychać obecną już w poprzednich powieściach autora nutę emigracyjnego bluesa – Czerwiński sam mieszka w Irlandii, jego autorska wrażliwość doskonale porusza się w rejestrach subtelnych emocji, a pióro czułe jest na gorzkie absurdy rzeczywistości, w której żyją całe masy Polaków, którzy ułożyli sobie życie mimo iż odbiega ono od wizji, jaką mieli przed oczyma, gdy opuścili kraj w poszukiwaniu czegoś lepszego.

Piotr Czerwiński, Zespół ojca
Premiera: 15 lutego 2017 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR