Made in Blue Republic

Od 17 marca w Galerii Arsenał w Białymstok można oglądać wystawę Made in Blue Republic, która jest silnie związana z obecną globalną rzeczywistością. Wyjście poza ograniczenia pracowni-laboratorium stało się metodą „kolekcjonowania i fabrykacji” fragmentów przedmiotów, ich klasyfikacji, wymyślania i zapominania o nich gdzieś w wędrówce po świecie, w czasie rozmaitych projektów badawczych na różnych szerokościach geograficznych.

Rysunki wodne. Bez tytułu, 2016, foto i wideodokumentacja performansu/sztuki ziemi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rysunki wodne. Bez tytułu, 2016, foto i wideodokumentacja performansu/sztuki ziemi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Made in Blue Republic obejmuje szereg strategii artystycznych i metod pracy z materiałem. Agresywna płynność i natrętna materialność wydają się dominującą cechą tego projektu, który w rytmie zanikania i powrotu rozprzestrzenia się z upływem czasu (nawet jeżeli ten ruch jest wyłącznie pozorny), będąc wizualną refleksją nad sprzecznościami i dominacją prezentyzmu w XXI wieku.

Blue Republic to grupa dwojga polsko-kanadyjskich artystów urodzonych i wykształconych w Polsce: Anny Passakas i Radosława Kudlińskiego, którzy wspólnie realizują projekty od 1992 roku. Studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, Kings’ College London University, School of Oriental and African Studies w Londynie oraz na Uniwersytecie Toronto (filozofia, sztuki wizualne, religioznawstwo, filologia). Artyści dzielą czas między Polskę a Kanadę.

Made in Blue Republic
Od 17 marca do 4 maja 2017 roku
Kuratorka: Monika Szewczyk
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz