Praski artysta ma potencjał

Galeria Potencja po raz kolejny pokaże dobre malarstwo. Tym razem na Józefińskiej w Krakowie będzie miała miejsce wystawa Aleša Zapletala The monument in reverse.

Aleš Zapletal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleš Zapletal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleš Zapletal to artysta młodego pokolenia, który mieszka i pracuje w Pradze. W Potencji zaprezentuje serię 9 obrazów, stworzonych specjalnie na wystawę The monument in reverse. Zapletal czerpie z klasycznego malarstwa, pejzaży, martwych natur. Jego płótna często zapełniają rzeźby, artefakty kojarzone z historią sztuki, muzealne wnętrza, w których pojawiają się dzikie zwierzęta. Chwiejne ściany, rachityczne zwierzęta, stonowana paleta barw, wszystko to wzmaga senny nastrój unoszący się na tych płótnach.

Od niedawna Aleš pracuje nad projektem Earthworks, nawiązującym do land art-owych realizacji z lat 60-tych. Idee Roberta Smithsona u Zapletala stały się inspiracją do stworzenia obrazów przedstawiających przestarzałe przedmioty, odstające od dzisiejszej rzeczywistości, sugerujące halucynacje, wewnętrzne wizje, przywołujące na myśl mity.

Aleš Zapletal. The monument in reverse
Wernisaż: 18 marca 2017 roku, godz. 20.00
Galeria Potencja w Krakowie

Dodaj komentarz