• 2017-03-16

Nie żyje Wojciech Młynarski

15 marca zmarł Wojciech Młynarski – poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz. Artysta odszedł po długiej chorobie w wieku 75 lat.

Wojciech Młynarski, fot. Jarosław Kruk. Fotografia na licencji CC BY-SA 3.0 (źródło: Wikimedia Commons)

Wojciech Młynarski, fot. Jarosław Kruk. Fotografia na licencji CC BY-SA 3.0 (źródło: Wikimedia Commons)

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 w Warszawie. Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 60. współpracował z wieloma kabaretami literackimi, m.in. z założonym wspólnie z Maciejem Zembatym Dreszczowcem (1963–1964), U Lopka (1963) i Dudek (1965–1975 i ponownie w latach 1988–1990). Utwory z tego okresu to m.in.: W Polskę idziemy, Po prostu wyjedź w Bieszczady, Ludzie to kupią, W co się bawić. Wiele z nich w formie humorystycznej poruszało realne problemy społeczne, wobec czego krytyka ukuła na piosenki Młynarskiego termin śpiewanych felietonów.

W latach 1964–1966 pracował również w Redakcji Rozrywki Telewizji Polskiej. Stworzył wówczas cykl Porady sercowe, w tym utwór Polska miłość, a także piosenkę Niedziela na Głównym (1964) nawiązującą do Dimanche à Orly Gilberta Bécaud. W 1964 ożenił się z aktorką Adrianną Godlewską, przez kilka kolejnych lat zajmował się głównie twórczością literacką, jego wiersze i teksty drukowały m.in. „Filipinka”.

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: Henryk VI na łowach, Cień, Awantura w Recco.

W 1976 był jednym z sygnatariuszy Memoriału 101 polskich intelektualistów protestujących przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Młynarski niemal od początku kariery miewał problemy z cenzurą w PRL. Już w 1968 próbował opatrzyć swoją piosenkę Lubię wrony poważnym komentarzem, że – wbrew jej słowom – polskie wrony faktycznie na zimę odlatują na południe, natomiast do Polski przylatują wrony z krajów ówczesnego ZSRR. Cenzor nie zezwolił na „ujawnienie takich informacji”. Ostatecznie nazwisko Młynarskiego znalazło się na specjalnej liście, na której umieszczono autorów pod szczególnym nadzorem cenzury.

Mimo kłopotów z cenzurą, w 1987 uhonorowany został Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości. Rok później, wspólnie z wieloletnim partnerem scenicznym Jerzym Derflem, otrzymał nagrodę kulturalną Solidarności za recital Róbmy swoje i za tytułową piosenkę, która stała się jednym z nieformalnych hymnów związku.

W 2013 roku odbyła się I edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie z udziałem artysty.

W styczniu 2017 roku ukazał się zbiór jego wierszy i piosenek Od oddechu do oddechu.

Wojciech Młynarski
1941–2017

Dodaj komentarz