Wioletta Grzegorzewska nominowana do The Man Booker International Prize 2017!

The Man Booker International Prize 15 marca ogłosiło listę 13 książek nominowanych do nagrody. Wśród nich znalazły się Guguły Wioletty Grzegorzewskiej, opublikowane w Polsce w 2014 roku przez Wydawnictwo Czarne. Angielski przekład książki autorstwa polskiej tłumaczki Elizy Marciniak ukazał się w wydawnictwie Portobello Books.

Wioletta Grzegorzewska, „Guguły” – okładka (źródło: materiały wydawcy)

Wioletta Grzegorzewska, „Guguły” – okładka (źródło: materiały wydawcy)

Guguły Grzegorzewskiej powalczą o to brytyjskie wyróżnienie dla najlepszej książki z dziełami pisarzy takich jak Amos Oz (Judasz), Ismail Kadare (The Traitor’s Niche), Dawid Grosman (Wchodzi koń do baru), Stefan Hertmans (Wojna i terpentyna) czy Alain Mabanckou (Black Moses).

W tym roku nominowane tytuły wyłoniono spośród 126 zgłoszonych książek. W skład jury wchodzi 5 osób: przewodniczący Nick Barley, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Książek w Edynburgu; Daniel Hahn, pisarz, zdobywca licznych nagród; Elif Shafak, nagradzana powieściopisarka, jedna z najpopularniejszych i najczęściej czytanych w Turcji; Chika Unigwe, autor powieści; a także Helen Mort, poetka nominowana do T.S. Eliot Prize i Costa Prize, pięciokrotna laureatka Foyle Young Poets of The Year Award.

Lista 6 finalistów zostanie ogłoszona 20 kwietnia, a laureata poznamy 14 czerwca.

The Man Booker International Prize jest przyznawana co roku jednej książce (powieści lub zbiorowi opowiadań), tłumaczonej na angielski i wydanej w Wielkiej Brytanii. Nagradzany jest zarówno autor, jak i tłumacz – otrzymują po 50 tys. funtów. Autor i tłumacz każdej z nominowanych książek otrzymują po tysiąc funtów.

The Man Booker International Prize 2017 – nominacje
15 marca 2017 roku
Ogłoszenie listy finalistów: 20 kwietnia 2016 roku
Ogłoszenie laureata: 14 czerwca 2017 roku

Dodaj komentarz