The Cranberries zagrają we Wrocławiu!

1 maja we Wrocławiu na corocznym Thanks Jimi Festival, podczas którego gitarzyści z całej Europy po raz piętnasty spróbują pobić Gitarowy Rekord Guinnessa, wystąpi legendarna grupa The Cranberries. Będzie to drugi występ irlandzkiego zespołu w Polsce.

The Cranberries (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Cranberries (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia The Cranberries rozpoczęła się w 1989 roku w małym irlandzkim miasteczku Limerick, kiedy to Noel i Mike Hoganowie wraz z Fergalem Lawlerem i Niallem Quinnem założyli zespół The Cranberry Saw Us. Po zmianie nazwy na The Cranberries Irlandczycy podpisali kontrakt z Island Records i nagrali swój pierwszy, nieudany singiel Uncertain. Ich debiutancki album Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? spotkał się początkowo z chłodnym przyjęciem, ale zespół nie poddał się i dzięki koncertom zaczął podbijać publiczność w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu zyskał uwagę MTV.

Wydana w 1994 roku płyta No Need To Argue okazała się prawdziwym przełomem w historii The Cranberries. Singiel Zombie stał się jednym z muzycznych symboli lat 90. Grupa poszła za ciosem i rok później wydała To The Faithful Departed, który przebojowość poprzednich wydawnictw połączył z surowym, rockowym pazurem. Swój następny album Bury the Hatchet zespół wydał dopiero w 1999 roku, ruszając następnie w wielką trasę koncertową. Po wydaniu kolejnego albumu Wake Up and Smell the Coffee zespół nieformalnie zawiesił działalność, powracając dopiero w 2009 roku.

Po długiej serii koncertów w Europie i Stanach The Cranberries weszli do studia nagraniowego i w 2012 roku zaskoczyli publiczność płytą Roses, subtelnie odwołującą się do wczesnych dokonań grupy. Kolejne wydawnictwo ma się ukazać w kwietniu 2017 roku, tuż przed wrocławskim koncertem zespołu.

The Cranberries
Koncert: 1 maja 2017 roku
Thanks Jimi Festival
Wrocław

Dodaj komentarz