Dom zły maluje Olga Pawłowska

Fresz Gallery w Krakowie zaprasza na wystawę Ktoś chodził wokół naszego domu prezentującą malarstwo Olgi Pawłowskiej.

Olga Pawłowska, „Ktoś chodził wokól naszego domu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Pawłowska, „Ktoś chodził wokól naszego domu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ktoś chodził wokół naszego domu” – mówi Elżbieta, bohaterka filmu Feliksa Falka W środku lata z roku 1975, do swojego męża Adama. W środku lata to jeden z ulubionych filmów Olgi Pawłowskiej. Niby nic się w nim nie dzieje, mało dialogów, skrzypienia furtki, szelesty, cisza i narastające napięcie. Coś się stanie, coś wisi w powietrzu, cisza wokół i pustka domu wypełniona muzyką Haydna tylko czeka.

Dom nad jeziorem, symbol letniej sielanki staje się domem złym. Takich domów z tajemnicą mamy na wystawie we Fresz Gallery całą serię. Zanurzone w mroku, otoczone koronką liści drzew, emitują dziwne światło, zapraszają i straszą równocześnie. Wyrazić niewypowiedziane, ukryte. I tak jak wywiązuje się z tego zadania Falk w swoim filmie, tak malarstwo Olgi Pawłowskiej jest za każdym razem próbą zdjęcia z rzeczywistości warstwy oczywistej i widocznej. (…) Tekst: Katarzyna Rzehak

Olga Pawłowska (ur. 1988) – absolwentka wydziału grafiki krakowskiej ASP, dyplom magisterski realizowała w pracowni wklęsłodruku prof. Henryka Ożoga. Obecnie zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką warsztatową.

Olga Pawłowska. Ktoś chodził wokół naszego domu
Od 17 marca do 14 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 17 marca 2017 roku, godz. 19.00
Fresz Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz