Niezwykłe Nomadyczne Archiwum Sztetla zawita w Warszawie

Już od 20 marca w warszawskim oddziale SARP, będzie można oglądać wystawę Nomadyczne Archiwum Sztetla. Ekspozycja jest podsumowaniem projektu mobilnego archiwum, które wyruszyło w podróż po byłych żydowskich miasteczkach, eksplorując pokłady miejskiej pamięci i przeciwdziałając społecznemu wypieraniu ich historii.

Nomadyczne Archiwum Sztetla (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nomadyczne Archiwum Sztetla (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nomadyczne Archiwum Sztetla było mobilną czytelnią, miejscem spotkań i obwoźną wystawą, która zaprezentowała przedwojenne mapy, fotografie i nagrania pozyskane z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Wirtualnego Sztetla oraz Bramy Grodzkiej w Lublinie. Nomadyczne Archiwum jest zaprojektowane przez artystkę Natalię Romik pod mecenatem naukowym Bartlett School of Architecture UCL. NSA zostało zrealizowane we współpracy z Architektonicznym Kolektywem Senna.

Perspektywa trwającego kilka miesięcy projektu, pozwoliła zgromadzić nie tylko wspaniałą dokumentacje fotograficzna ukazującą fenomen design–archiwum, ale również historyczne materiały, „mapy pamięci” z Yizkor Books, ryciny ukazujące pierzeje domów, czy wspomnienia mieszkańców dawnych sztetli.

Z myślą o powyższych elementach powstała mobilna wystawa zbudowana z elewacji lustrzanej, efemerycznie odbijającej wszystko co znajduje się w około. Na elewacji każdej ze ścianek widnieć będą scalone ze ścianą obrotowe klasery fotograficzne, opatrzone komentarzem oraz przeglądarki multimedialne, gdzie prezentowane zostaną przedwojenne fotografie dawnych sztetli – na przemian ze współczesnym wizerunkiem miasteczek.

Wystawa Nomadyczne Archiwum Sztetla
Od 20 do 24 marca 2017 roku
SARP Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR