• 2017-03-16

Lublin upamiętnia ofiary akcji Reinhardt

16 marca 2017 roku rozpoczną się obchody 75. rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie. W programie obchodów jest m.in.: otwarcie Szlaku Pamięci, wernisaż wystawy, Misterium Światła i Ciemności, oratorium i rozpoczęcie tworzenia Księgi Zagłady.

Element Szlaku Pamięci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Element Szlaku Pamięci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja Reinhardt, w której zginęło około 2 milionów Żydów (głównie z Polski) rozpoczęła się od likwidacji getta w Lublinie w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. Tu też znajdował się jej główny sztab.

Program obchodów:

  • 10.00 – Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci Lublin. Pamięć Zagłady na teren miejsca pamięci Umschlagplatz
  • 16.30 – wernisaż wystawy Dzielnice zagłady (Trybunał Koronny)
  • 18.00 – Misterium Światła i Ciemności (Brama Grodzka)
  • 19.00 – Oratorium Opowieści z Nocy (Brama Grodzka)

18 i 19 marca 2017 roku odbędą się otwarte spacery Szlakiem Pamięci Lublin. Pamięć Zagłady dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.
W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” przez okres 20 miesięcy tworzona będzie symboliczna Księga Zagłady. Złożą się na nią uzupełniane każdego kolejnego dnia kartki z informacjami o zagładzie kolejnych społeczności żydowskich przeprowadzanej w ramach akcji Reinhardt.

75. Rocznica Akcji Reindhardt
16 marca 2017 roku
Lublin

Dodaj komentarz