I ciągle widzę ich twarze – kolejna szansa na obejrzenie wystawy

16 marca w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbędzie się kolejne otwarcie wystawy Fundacji Shalom I ciągle widzę ich twarze…. To już 59. odsłona tej kolekcji, zapraszanej przez prestiżowe muzea i galerie na całym świecie.

Państwo Goldman, „I ciągle widzę ich twarze...”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Państwo Goldman, „I ciągle widzę ich twarze...”(źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku mijają 23 lata od apelu ogłoszonego przez Gołdę Tencer o nadsyłanie zdjęć polskich Żydów. Organizatorzy nie spodziewali się, że projekt zaprezentowany po raz pierwszy w warszawskiej galerii Zachęta w 1996 roku, odniesie międzynarodowy sukces, a liczba otwarć będzie liczona w dziesiątkach…

I ciągle widzę ich twarze … to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom w 1994 roku pokazując w mediach jedyne ocalałe zdjęcie z rodzinnego albumu, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holokauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć.

Zdjęcia nadsyłano z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy uświadamiają w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, która przez wieki współtworzyła dzieje kraju i jego kulturę.

I ciągle widzę ich twarze
Otwarcie wystawy: 16 marca 2017 roku, godz. 13.00
Od 16 marca do 22 kwietnia
Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa

Dodaj komentarz