I ciągle widzę ich twarze – kolejna szansa na obejrzenie wystawy

16 marca w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbędzie się kolejne otwarcie wystawy Fundacji Shalom I ciągle widzę ich twarze…. To już 59. odsłona tej kolekcji, zapraszanej przez prestiżowe muzea i galerie na całym świecie.

Państwo Goldman, „I ciągle widzę ich twarze...”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Państwo Goldman, „I ciągle widzę ich twarze...”(źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku mijają 23 lata od apelu ogłoszonego przez Gołdę Tencer o nadsyłanie zdjęć polskich Żydów. Organizatorzy nie spodziewali się, że projekt zaprezentowany po raz pierwszy w warszawskiej galerii Zachęta w 1996 roku, odniesie międzynarodowy sukces, a liczba otwarć będzie liczona w dziesiątkach…

I ciągle widzę ich twarze … to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom w 1994 roku pokazując w mediach jedyne ocalałe zdjęcie z rodzinnego albumu, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holokauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć.

Zdjęcia nadsyłano z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy uświadamiają w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, która przez wieki współtworzyła dzieje kraju i jego kulturę.

I ciągle widzę ich twarze
Otwarcie wystawy: 16 marca 2017 roku, godz. 13.00
Od 16 marca do 22 kwietnia
Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR