• 2017-03-16

Francuscy muzykolodzy współtworzą Festiwal Misteria Paschalia

Eksperci z Centrum Muzyki Barokowej w Wersalu pomogli w przygotowywaniu tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Od 10 do 17 kwietnia stolica Małopolski przemieni się w światowe centrum muzyki barokowej.

Misteria Paschalia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Misteria Paschalia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Specjalnie na Festiwal eksperci z CMBV opracowali cztery programy koncertów, z czego aż trzy będą światowymi premierami, czwarty zaś zostanie po raz pierwszy wykonany w Polsce. Te rarytasy to cały cykl Tenebrae – trzy wieczory z Leçons de ténèbres, kolejno Sébastiena de Brossarda, Jeana Baptiste’a Gouffeta oraz Marca-Antoine’a Charpentiera i Michela Richarda de Lalande’a (11, 12 i 13 kwietnia).

Czwartym z programów jest pełen splendoru MAJESTE!, czyli wybór Wielkich Motetów de Lalande’a pisanych dla wersalskiej kaplicy królewskiej – koncert zwieńczy triumfalne, mieniące się wszelkimi barwami Te Deum, którego sława została niesłusznie stłumiona przez popularniejszą wersję Charpentiera.

Francuscy muzykolodzy przygotowali także eseje do książki programowej Festiwalu. W katalogu programowym znajdą się dwa teksty autorstwa Thomasa Leconte’a – pierwszy opisuje tak charakterystyczny dla francuskiej muzyki gatunek, jakim są Leçons de ténèbres, drugi zaś opowie o Wielkich Motetach i talencie de Lalande’a.

Misteria Paschalia
Od 10 do 17 kwietnia 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR