Sztuka jako forma kontemplacji

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę Elżbiety Baneckiej pt. Czas we fragmencie.

Elżbieta Banecka, „Czas we fragmencie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Banecka, „Czas we fragmencie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Elżbiety Baneckiej oscyluje między malarstwem, grafiką, rysunkiem i obiektem, sięgając przy tej różnorodności wypowiedzi po język znaczony przedmiotem, metaforą znaku i abstrakcją. Każda ze stosowanych przez autorkę technik może wystąpić w jednym dziele jednocześnie, a przesłanie w nim zawarte, stać się kompilacją cytatów zarówno z rzeczywistości potocznej, jak i tej bezprzedmiotowej.

Elżbieta Banecka – nagradzana na wielu konkursach autorka prac graficznych, łamie w swej sztuce zasady tradycyjnie przypisywane tej technice. Obchodząc regułę powielania dzieła, odbija pojedyncze utwory, które dopełnia rysunkiem, malarskim gestem, stemplowanym wzorem, motywem wyłaniającym się spod nasączonego farbą wałka.

W swych pracach na papierze, łączy dobrze opanowany warsztat graficzny z potrzebą autorskiej interwencji, wnoszącej radość, zaciekawienie i wzruszenie z aktu kreacji. Jej wypowiedź najlepiej ilustruje ten proces twórczy: „Grafika to dla mnie ciągły eksperyment i ciągłe odkrywania. Takie możliwości daje mi prasa graficzna, z którą odczyniam pewną magię”.

Elżbieta Banecka. Czas we fragmencie
Kuratorka: Jagoda Barczyńska
Od 16 marca do  30 kwietnia 2017 roku
Galeria 72, Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dodaj komentarz