Cudowne lata Kokosińskiego i Matyszewskiego

Tytuł wystawy Cudowne lata nawiązuje do telewizyjnego serialu z lat 1988–1993, który był emitowany w czasach młodości autorów wystawy: Bartosza Kokosińskiego i Pawła Matyszewskiego. Obaj urodzili się w 1984 roku i powracają do beztroskich lat swojego życia, zastanawiają się, czy obecny okres nie jest tym samym dla „cudownych” poszukiwań w sensie twórczych odkryć na polu sztuki.

Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski, „Cudowne lata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski, „Cudowne lata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Galerii Białej będzie eksperymentalnym wydarzeniem, kiedy to artyści spróbują zestawić swoje prace w aktywne wątki narracyjne, które powstaną w dialogu pomiędzy nimi. Dopiero fizyczne ich zestawienie pozwoli na nazwanie tej wystawy i jej interpretację. Artyści w sposób intuicyjny wybiorą swoje obiekty i dopiero w kontekście rzeczywistej przestrzeni galerii spróbują skonstruować nowy sens, wynikający z powiązań różnorodnych artefaktów.

Pewne cechy wspólne twórczości obydwu artystów były motywem przewodnim, aby taką wystawę zorganizować. Ich prace naznaczone są destrukcją i cielesnością. Oba te pojęcia ujawniają się formalnie w różny sposób i wspólnie się uzupełniają, tworząc zupełnie nowe, całościowe struktury. Artystów łączy również jakaś obsesyjna chęć drążenia tematów związanych z destrukcją i katastrofizmem w powiązaniu ze sztuką, historią sztuki i współczesnością, jednocześnie poprzez używanie przedmiotów wyrwanych z aktualnego otoczenia.

Jan Gryka

Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski. Cudowne lata
Od 17 marca do 21 kwietnia 2017 roku
Otwarcie wystawy: 17 marca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz