• 2017-03-14

Nowa płyta z serii Warsaw Philharmonic poświęcona Karolowi Szymanowskiemu

Karol Szymanowski to kolejny album z serii Warsaw Philharmonic po nagrodzonym nagrodą Grammy Penderecki conducts Penderecki vol. 1. Jego premiera miała miejsce na początku marca.

„Warsaw Philharmonic: Karol Szymanowski” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

„Warsaw Philharmonic: Karol Szymanowski” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Najnowsza płyta z serii Warsaw Philharmonic prezentuje dzieła wybitnego polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego. Litania do Marii Panny, Stabat Mater i III Symfonia Pieśń o nocy to trzy kompozycje, które powstały w latach 1914–1933, uznawanych za najbardziej owocne w biografii twórczej artysty.

Litania do Marii Panny powstała do wiersza Jerzego Lieberta (1904–1931), poety znanego z zamiłowania do liryki o treści filozoficzno-religijnej, Szymanowski zaczął ją pisać w 1930 roku. Z kolei geneza ukończonej w 1926 roku partytury Stabat Mater, którą oficjalnie zamówił u Szymanowskiego polski kolekcjoner sztuki Bronisław Krystall, aby upamiętnić rocznicę śmierci swojej żony, w rzeczywistości sięga tragicznego wydarzenia z życia rodzinnego kompozytora.

Stabat Materjest w pochopinowskiej historii muzyki polskiej dziełem szczególnym, zdolnym intensywnie promieniować na wybitnych twórców nawet po upływie półwiecza – pisze o utworze prof. UAM dr hab. Marcin Gmys.

Album wieńczy III Symfonia Pieśń o nocy na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę (1914–1916), dzieło będące uniwersum dźwiękowej wyobraźni, w którym podmiotem lirycznym Pieśni o nocy jest artysta, który początkowo nie potrafi wyrażać własnych uczuć.

Kompozycje nagrane na płycie wykonali artyści Filharmonii Narodowej pod dyrekcją dyrektora artystycznego Maestro Jacka Kaspszyka, z udziałem wybitnych solistów: Aleksandry Kurzak, Agnieszki Rehlis, Artura Rucioskiego, Dmitry’ego Korchaka. Chór Filharmonii Narodowej przygotował prof. Henryk Wojnarowski.

Warsaw Philharmonic: Karol Szymanowski
Premiera: 3 marca 2017 roku
Warner Music Poland

Dodaj komentarz