Pora na Skandynawię

W 2016 roku duńskie pojęcie hygge zrobiło w Polsce oszałamiającą karierę. Stało się tak za sprawą trzech książek wydanych w polskim przekładzie, będących próbą wyjaśnienia tego fenomenu i związanego z nimi medialnego ożywienia. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Pora na Skandynawię Centrum Kultury Zamek w Poznaniu chce krytycznie spojrzeć na wyidealizowany obraz Skandynawii, zaglądając pod podszewkę skandynawskich społeczeństw dobrobytu – w miejsca, gdzie rozgrywają się nie zawsze przyjemne scenariusze.

Pora na Skandynawię (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pora na Skandynawię (źródło: materiały prasowe organizatora)

14 marca

  • godz. 15.00, spotkanie z Justyną Czechowską i młodymi tłumaczami literatury szwedzkiej
  • godz. 18.00, Wróżba. Wspomnienia dziewczynki. Spotkanie z Agnetą PleijelAgneta Pleijel (ur. 1940) – jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek. Z wykształcenia jest antropolożką, pisze poezje, dramaty, także tłumaczenia.
  • godz. 19.00, pokaz filmu Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski

15 marca

  • godz. 15.00 spotkanie z Agnetą Pleijel (dla studentów filologii skandynawskich)
  • godz. 19.30, pokaz filmu Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini

16 marca

  • godz. 18.00 Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym. Spotlanie z Maciejem Czarneckim: Maciej Czarnecki (ur. 1981) – jest dziennikarzem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o Europie i Afryce. Publikował reportaże w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” i „Magazynie Świątecznym”.

Pora na Skandynawię
Od 11 do 16 marca 2017 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz