• 2017-03-14

Muzyka, kobiety i brak kompromisów

18 marca w krakowskim Klubie RE odbędą się koncerty niezależnych artystek: Mary Orcher oraz Erith. Wydarzenie organizowane jest przez Front Row Heroes.

Mary Orcher, Erith – plakat (źródło: materiały prasowe)

Mary Orcher, Erith – plakat (źródło: materiały prasowe)

Mary Orcher

Mary Ocher niestrudzenie i z pasją tworzy bezkompromisową, surową i prowokującą sztukę. Kwestionuje społeczne i artystyczne normy, zajmując się tematami władzy, tożsamości i konfliktu. Jej muzyka zawiera w sobie inspiracje od tradycyjnego folku, przez garażowe rockowe granie, po ambient z eterycznymi wokalami i abstrakcyjne dźwięki syntezatorów czy eksperymentalny pop z afrykańskimi i południowo amerykańskimi rytmami.

W ciągu ostatnich 6 lat Mary wydała 4 płyty nakładem 5 wytwórni, a także podwójną antologię swoich domowych nagrań, 2 EP-ki i 2 kolekcje remiksów swoich piosenek. Jej poprzedni album Eden był wyprodukowany przez King Khana, guru kanadyjskiego Psych-Rocka.

Nadchodzący koncert Mary w Krakowie jest częścią trasy towarzyszącej wydaniu jej nowej płyty, The West Against The People. Została wyprodukowana przez znanego z zespołu Faust Joachima Irmlera i będzie wydana w Marcu 2017 roku przez wytwórnię Klangbad. Album zawiera zarówno piosenki solo, jak i te nagrane z jej dwoma perkusistami z grupy Your Government, a także takimi legendami jak Die Todliche Doris i Felix Kubin. Płycie towarzyszy też esej rozwijający tematy poruszane w składających się nią piosenkach. Kolejna kolaboracja z Julią Kent (z Antony and The Johnsons) zostanie ogłoszona już niedługo.

Mary jest częścią społecznie zaangażowanego kolektywu artystycznego auto.diktat, w ramach którego produkuje prace video, pisze i działa w innych formach aktywności artystycznej.

Erith

Erith jest artystką niezależną. Sama tworzy teksty i muzykę, a jej solowe koncerty stanowią inspirację dla wielu innych młodych muzyków. Przez swoją szczerość i autentyczność, coraz częściej nazywana jest „hippisem XXI wieku”. Jej występy na żywo to niezwykła podróż do magicznego świata, z którego trudno jest później wrócić do rzeczywistości.

To, że Erith wyróżnia się na polskim rynku muzycznym, potwierdziły jej zeszłoroczne koncerty na tak prestiżowych imprezach, jak Spring Break, Alter Fest, Soundrive Festival, czy Samsara Festival Europe (HU). Dziennikarze muzyczni doszukują się w jej elektronicznej muzyce wielu inspiracji kulturą azjatycką, a samą artystkę porównują m.in. do Grimes, Bjork i Fever Ray.

Mary Orcher, Erith
18 marca 2017 roku, godz. 20.00
Klub RE w Krakowie

Dodaj komentarz