• 2017-03-14

Szymanowski, Lutosławski, Vaughan Williams i Schubert w Lusławicach

24 marca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostanie zainaugurowana 8. edycja cyklu Jeszcze polska muzyka… Podczas koncertu zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej utwory polskich klasyków Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego w zderzeniu z muzyką Ralpha Vaughana Williamsa i Franza Schuberta.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Inauguracja 8. edycji cyklu „Jeszcze polska muzyka...” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Inauguracja 8. edycji cyklu „Jeszcze polska muzyka...” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Jeszcze polska muzyka… to autorskie przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia, tworzonego przez najwybitniejszych studentów i absolwentów europejskich wyższych szkół muzycznych (m.in.: Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu).

Koncerty pod tym szyldem organizowane są od ośmiu lat na terenie całego kraju, także w miejscach, w których na co dzień dostęp do granej na żywo na najwyższym poziomie muzyki klasycznej jest utrudniony. Ich celem jest propagowanie polskiej klasyki jako elementu tożsamości narodowej. Polska muzyka symfoniczna (często są to utwory niesłusznie zapomniane, które otrzymują dzięki wykonaniom koncertowym „nowe życie”) prezentowana jest zawsze w kontekście arcydzieł muzyki europejskiej, co z jednej strony pozwala docenić jej wysoki poziom, z drugiej zaś uchwycić oryginalność, wyjątkowość.

Zespołem od początku kieruje Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od listopada 2013 roku, na zaproszenie artystów OAB funkcję Pierwszego Dyrygenta objął maestro Jacek Kaspszyk.

W programie 8. edycji cyklu Jeszcze polska muzyka… zabrzmią: I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, Lark Ascending Ralpha Vaughana Williamsa, Mała suita na orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz VIII Symfonia h-moll D.759 Niedokończona Franza Schuberta. Dzięki współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie zespołem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej zadyryguje dwójka studentów wydziału dyrygentury tej uczelni: Paweł Riess i Bartosz Staniszewski. Partie solowe wykona zaś znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Marta Magdalena Lelek.

Program:

  • Karol Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35 – dyr. Bartosz Staniszewski
  • Franz Schubert – VIII Symfonia h-moll D.759 Niedokończona – dyr. Bartosz Staniszewski
  • Ralph Vaughan Williams – Lark Ascending – dyr. Paweł Riess
  • Witold Lutosławski – Mała suita na orkiestrę – dyr. Paweł Riess

Wykonawcy:

  • Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
  • Marta Magdalena Lelek – skrzypce
  • Paweł Riess – dyrygent
  • Bartosz Staniszewski – dyrygent
  • Dariusz Stańczuk – słowo

Cykl Jeszcze polska muzyka… realizowany jest pod patronatem Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeszcze polska muzyka… – inauguracja cyklu koncertów
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
24 marca 2017 roku, godzina 19.30
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Dodaj komentarz