Co z malarstwem?

Dywergencje to tytuł wystawy doktorantów i absolwentów studiów doktoranckich Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP.

„Dywergencje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dywergencje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Staśkiewicz-Jonak pisze o wystawie:

Łączy nas chęć poszukiwania rozwiązań problemów malarskich. Wobec ostrego koloru i nadmiaru bodźców wizualnych dominujących w przestrzeni publicznej, w plakatach, reklamach i drukach, wobec imitującego je komponowania barwy w wielu wypowiedziach artystycznych, malarstwo nasze może wydawać się niepozorne i kameralne. Jest to jednak złudzenie.

W obrazach znajdujemy miejsce na szczerą, indywidualną wypowiedź, przekazujemy nie tylko nasze wzruszenia, lecz i gniew. Zadajemy sobie pytania: czym jest współczesny obraz, co to znaczy malować, abstrahować? Co jest ważne? Czy malarstwo bywa sztuką? Na pewno częściej niż nowe media. Malarstwo już dawno temu wkroczyło na własną drogę, uwalniając się od obowiązku przedstawiania rzeczywistości i zastępowania literatury. Twórca musi zatem rozwijać ciekawość świata i w oparciu o nią snuć własną opowieść.

Katarzyna Bąkowska – Roszkowska w iluzyjnym malarstwie pokazuje ciche życie, Marcin Bielski tworzy samoistne, zagadkowe przestrzenie, Karolina Lizurej reliefy z farby akcentując kontury. Ula Łojko – Smogorzewska opowiada swoje alegoryczne historie za pomocą znaku umieszczonego w barwnych kompozycjach, Joanna Mrozowska wprowadza niepokój w syntetycznej przestrzeni, Justyna Staśkiewicz-Jonak tworzy impresje codziennych zdarzeń. Andrzej Jendrasiak zajmuje się grami i przypadkami wynikłymi z zestawień kolorów spektralnych, Michała Jana Wielowiejskiego interesuje wrażeniowość obrazu przekazana przez powtarzające się motywy.

Dywergencje 
Od 13 do 31 marca 2017 roku
Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz