• 2017-03-14

Nowa sekcja Millennium Docs Against Gravity

Podczas tegorocznej, czternastej już edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity pojawi się nowa sekcja, w całości poświęcona tańcu. Zaprezentowane na nim będą znakomite filmy wokół tematyki tańca – różnorako pojętego.

„Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna”, reż. Valeria Bruni Tedeschi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna”, reż. Valeria Bruni Tedeschi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcy filmu Reset – czarny łabędź (Reset, reż. Alban Teurlai, Thierry Demaizière) przez trzy miesiące dokumentują prace Benjamina Millepied, wybitnego tancerza, choreografa i ówczesnego dyrektora baletu Opery Paryskiej. Poznajemy krok po kroku jak powstawała choreografia do pierwszego spektaklu pod jego dyrekcją: Clear, Loud, Bright, Forward, od samego pomysłu, poprzez sceniczne próby z tancerzami, na efekcie finalnym kończąc.

Bobbi Jene Smith (reż. Elwira Lind) to fascynujący portret tytułowej bohaterki – amerykańskiej tancerki o niezwykłym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Tel Awiwu, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina, zwanym potocznie Mr Gaga. Po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze, ku zaskoczeniu wszystkich, zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność.

Film La Chana (reż. Lucija Stojevic) przybliża postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Akcja filmu Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna (A Young Girl in Her Nineties, reż. Valeria Bruni Tedeschi) toczy się na oddziale geriatrycznym francuskiego szpitala Charles-Foix w Ivry-sur-Seine pod Paryżem. Choreograf Thierry Thieû Niang prowadzi tam zajęcia taneczne dla pacjentów z Alzheimerem.

MOVE! Taniec to życie (MOVE! Dance Your Life (reż. Fanny Jean-Noël) to poetycka podróż po tańcu dookoła świata. Przedstawia taniec jako uniwersalne medium do porozumiewania się z innymi. Wędrujemy do 18 krajów w najróżniejszych zakątkach świata i obserwujemy ponad 20 tancerzy – amatorów i profesjonalistów, w wieku dziecięcym i dojrzałym.

Millenium Docs Against Gravity
Maj 2017 roku
Gdynia, Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR