• 2017-03-14

Nowa sekcja Millennium Docs Against Gravity

Podczas tegorocznej, czternastej już edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity pojawi się nowa sekcja, w całości poświęcona tańcu. Zaprezentowane na nim będą znakomite filmy wokół tematyki tańca – różnorako pojętego.

„Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna”, reż. Valeria Bruni Tedeschi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna”, reż. Valeria Bruni Tedeschi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcy filmu Reset – czarny łabędź (Reset, reż. Alban Teurlai, Thierry Demaizière) przez trzy miesiące dokumentują prace Benjamina Millepied, wybitnego tancerza, choreografa i ówczesnego dyrektora baletu Opery Paryskiej. Poznajemy krok po kroku jak powstawała choreografia do pierwszego spektaklu pod jego dyrekcją: Clear, Loud, Bright, Forward, od samego pomysłu, poprzez sceniczne próby z tancerzami, na efekcie finalnym kończąc.

Bobbi Jene Smith (reż. Elwira Lind) to fascynujący portret tytułowej bohaterki – amerykańskiej tancerki o niezwykłym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Tel Awiwu, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina, zwanym potocznie Mr Gaga. Po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze, ku zaskoczeniu wszystkich, zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność.

Film La Chana (reż. Lucija Stojevic) przybliża postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Akcja filmu Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna (A Young Girl in Her Nineties, reż. Valeria Bruni Tedeschi) toczy się na oddziale geriatrycznym francuskiego szpitala Charles-Foix w Ivry-sur-Seine pod Paryżem. Choreograf Thierry Thieû Niang prowadzi tam zajęcia taneczne dla pacjentów z Alzheimerem.

MOVE! Taniec to życie (MOVE! Dance Your Life (reż. Fanny Jean-Noël) to poetycka podróż po tańcu dookoła świata. Przedstawia taniec jako uniwersalne medium do porozumiewania się z innymi. Wędrujemy do 18 krajów w najróżniejszych zakątkach świata i obserwujemy ponad 20 tancerzy – amatorów i profesjonalistów, w wieku dziecięcym i dojrzałym.

Millenium Docs Against Gravity
Maj 2017 roku
Gdynia, Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz

Dodaj komentarz