• 2017-03-13

Wagner powraca do Szczecina

31 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera Tannhäusera Ryszarda Wagnera. Premiera została przygotowana we współpracy z niemieckim Theater Vorpommern.

„Tannhäuser” Ryszarda Wagnera, fot. Vincent Lifer (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tannhäuser” Ryszarda Wagnera, fot. Vincent Lifer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tannhäuser to romantyczna opera Wagnera osnuta wokół średniowiecznych legend germańskich. Historia wędrówki rycerza-śpiewaka jest przejmującą opowieścią o miłości i jej rodzajach, ale przede wszystkim o człowieku rozdartym między własną naturą a oczekiwaniami społeczeństwa i kanonami zachowań, w które został wpisany. To także historia wewnętrznej walki, przemiany i dojrzewania bohatera w poszukiwaniu samego siebie i istoty człowieczeństwa. Bohater walczy ze sobą, szuka drogi pomiędzy szlachetną a cielesną miłością.

W inscenizacji Teatru Vorpomern i Opery na Zamku całość jest wytworem wyobraźni tytułowego bohatera, który zaczyna pisać powieść. Jego alter ego walczy o swoją duszę – w tym sensie dzieło Wagnera zawsze będzie uniwersalne. Na scenie nie ma gór ze średniowiecza, Wenus w niebiańskich szatach. Są za to: nietypowa scenografia, tunel, współczesne stroje, osaczenie, hotelowy hol, ucieczka, konfrontacja z samym sobą, gdy bohater widzi siebie, jakim kiedyś będzie.

Tannhäuser to kolejna, po gorąco odebranym przez szczecińską publiczność Lohengrinie, koprodukcja Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern. Niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i Orkiestra filharmoniczna Theater Vorpommern pod batutą Golo Berga po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności to ponadczasowe dzieło

Tannhäuser, Ryszard Wagner
Premiera: 31 marca 2017 roku
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz