Najlepsze opowiadania gości 12. MFO w jednej antologii

Drugi raz w historii Międzynarodowy Festiwal Opowiadania współpracował z Kopublikacją i galerią Dizajn BWA Wrocław, dzięki czemu powstała antologia z najlepszymi opowiadaniami festiwalu. Znalazło się w niej 15 tekstów autorów-gości 12. edycji festiwalu, m.in.Liliany Hermetz, Wita Szostaka, Dominiki Słowik czy Andrzeja Muszyńskiego.

„Opowiadanie”, nr 5/2017. Kopublikacja: 12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu, duet Pillcrow, galeria Dizajn BWA Wrocław (źródło: materiały prasowe)

„Opowiadanie”, nr 5/2017. Kopublikacja: 12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu, duet Pillcrow, galeria Dizajn BWA Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Miejscami, czasem, a może zawsze i ciągle – nasze życie jest fabułą. A w każdym razie tekstem – pisze we wstępie do antologii Agnieszka Wolny-Hamkało. – Mniej lub bardziej zrozumiałym, mniej lub bardziej radosnym czy przygnębiającym. Dlatego tak ważna jest umiejętność opowiadania. Warto się napracować, żeby jak najwięcej osób potrafiło odróżniać udaną opowieść od nieudanej. Fałszywą od autentycznej. Mądrą od głupiej. (…) Jestem pewna, że w galaktyce opowieści nowe Opowiadanie stoi po właściwej stronie lustra.

Piąty numer czasopisma „Opowiadanie”, w którym znalazły się teksty 15 autorów-gości 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, został przygotowany w ramach projektu Kopublikacja, prowadzonego przez duet Pillcrow (Maciej Kodzis i Grzegorz Owczarek) w galerii Dizajn BWA Wrocław. Po raz drugi w historii festiwalu prace projektowe i ilustratorskie były wynikiem kilkumiesięcznych warsztatów, w których udział wzięło blisko 40 uczestników z różnych zakątków Polski i ponad 20 prowadzących – specjalistów z trzech dziedzin: typografii, ilustracji, layoutu. Po raz pierwszy w tym roku oprócz drukowanej publikacji pojawi się również strona internetowa, prezentująca elektroniczną, interaktywną wersję książki.

Antologię można otrzymać w galerii Dizajn BWA Wrocław oraz wysyłkowo, pisząc pod adres redakcja@opowiadanie.org (wystarczy pokryć koszty wysyłki).

Spis treści

 1. Agnieszka Wolny-Hamkało, Zawsze jest coś, czego nie ma
 2. Joanna Sokalska, Przedmowa
 3. Zyta Rudzka, Kakofonia
 4. Peter Stamm, Letnicy (przełożyła Małgorzata Łukasiewicz)
 5. Adam Kaczanowski, Na końcu korytarza
 6. Liliana Hermetz, Costello
 7. Michal Hvorecký, Warholowskie nogi (przełożył Tomasz Grabiński)
 8. Alex Epstein, Prozy – wybór (przełożyła Agnieszka Maciejowska)
 9. Wit Szostak, Dwie śmierci Odysa
 10. Anna Weidenholzer, Wyspa (przełożył Ryszard Turczyn)
 11. Lucy Caldwell, Cyprus Avenue (przełożyła Agnieszka Pokojska)
 12. Iza Klementowska, Zielone sznurówki
 13. Dominika Słowik, Środa
 14. Jyrki Vainonen, Myśliwy (przełożył Sebastian Musielak)
 15. Tomasz Majeran, [zawsze], [festiwal opowiadania]
 16. Marek Šindelka, Łuk (przełożyła Anna Wanik)
 17. Andrzej Muszyński, Fajrant

„Opowiadanie”, nr 5/2017
Wydawnictwo Igloo

Dodaj komentarz