• 2017-03-13

Narodziny ruchu syjonistycznego

23 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się spotkanie poświęcone syjonizmowi, idei powrotu Żydów do Ziemi Świętej. Autorem cyklu Historia Żydów – trzy tysiące lat samotności oraz prowadzącym jest dr hab. Jacek Surzyn – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

„Historia Żydów - trzy tysiące lat samotności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia Żydów - trzy tysiące lat samotności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Syjonizm to idea powrotu Żydów do Ziemi Świętej (Syjonu) ujmowana w dwóch znaczeniach. W sensie religijnym sięga do czasów starożytnych i wiąże się z obietnicą daną przez Boga Abrahamowi. W drugiej połowie XIX wieku ukształtowało się polityczne znaczenie syjonizmu czyli powrotu i odbudowania państwa Izrael.

Tuż przed uznaniem przez społeczność międzynarodową prawa Żydów do wolności i posiadania własnego państwa w 1948 roku, miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii ludzkości – w czasie drugiej wojny światowej nazistowskie Niemcy dokonały aktu ludobójstwa na żydowskiej społeczności europejskiej. Holokaust-Szoa wyznaczył w pewien sposób kres trzy tysiącletniej żydowskiej historii i został na zawsze makabrycznym symbolem żydowskiej samotności i ofiary.

Autorem cyklu i prowadzącym jest dr hab. Jacek Surzyn – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Od lat prowadzi badania nad szeroko pojętym judaizmem ze szczególnym uwzględnieniem historii syjonizmu i filozoficznego ujęcia Holokaustu. Jest autorem wydanej w 2014 roku monografii pod tytułem Antysemityzm, emancypacja, syjonizm. Narodziny ideologii syjonistycznej. Współpracuje z pismem „Midrasz”, w którym publikuje swe teksty.

Narodziny ruchu syjonistycznego
Prowadzenie: dr hab. Jacek Surzyn
23 marca 2017, godz. 18.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Gliwice

Dodaj komentarz