• 2017-03-13

Narodziny ruchu syjonistycznego

23 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się spotkanie poświęcone syjonizmowi, idei powrotu Żydów do Ziemi Świętej. Autorem cyklu Historia Żydów – trzy tysiące lat samotności oraz prowadzącym jest dr hab. Jacek Surzyn – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

„Historia Żydów - trzy tysiące lat samotności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia Żydów - trzy tysiące lat samotności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Syjonizm to idea powrotu Żydów do Ziemi Świętej (Syjonu) ujmowana w dwóch znaczeniach. W sensie religijnym sięga do czasów starożytnych i wiąże się z obietnicą daną przez Boga Abrahamowi. W drugiej połowie XIX wieku ukształtowało się polityczne znaczenie syjonizmu czyli powrotu i odbudowania państwa Izrael.

Tuż przed uznaniem przez społeczność międzynarodową prawa Żydów do wolności i posiadania własnego państwa w 1948 roku, miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii ludzkości – w czasie drugiej wojny światowej nazistowskie Niemcy dokonały aktu ludobójstwa na żydowskiej społeczności europejskiej. Holokaust-Szoa wyznaczył w pewien sposób kres trzy tysiącletniej żydowskiej historii i został na zawsze makabrycznym symbolem żydowskiej samotności i ofiary.

Autorem cyklu i prowadzącym jest dr hab. Jacek Surzyn – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Od lat prowadzi badania nad szeroko pojętym judaizmem ze szczególnym uwzględnieniem historii syjonizmu i filozoficznego ujęcia Holokaustu. Jest autorem wydanej w 2014 roku monografii pod tytułem Antysemityzm, emancypacja, syjonizm. Narodziny ideologii syjonistycznej. Współpracuje z pismem „Midrasz”, w którym publikuje swe teksty.

Narodziny ruchu syjonistycznego
Prowadzenie: dr hab. Jacek Surzyn
23 marca 2017, godz. 18.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Gliwice

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR