Jak kultura zachodnia odkrywała sztukę japońską

Książka Japonizm w sztuce modernizmu. Obrazy przepływającego świata Anety Pawłowskiej i Julii Niewiarowskiej-Kuleszy opisuje okoliczności odkrycia dla zachodniej kultury sztuki japońskiej, m.in. drzeworytu ukiyo-e. Publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu łódzkiego 15 marca.

Aneta Pawłowska, Julia Niewiarowska-Kulesza, Japonizm w sztuce modernizmu. Obrazy przepływającego świata – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Aneta Pawłowska, Julia Niewiarowska-Kulesza, Japonizm w sztuce modernizmu. Obrazy przepływającego świata – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zainteresowania kolekcjonerów w połowie XIX wieku silnie oddziaływały na odbiór sztuki i twórczość plastyczną w modernizmie. W publikacji przedstawiono wpływ „japońszczyzny” na impresjonizm i postimpresjonizm. Autorki skoncentrowały się na inspiracjach widocznych w dziełach artystów związanych z impresjonizmem i postimpresjonizmem francuskim, takich jak m.in. Eduard Manet, Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin oraz Henri de Toulouse-Lautrec. Omówiły także wpływy sztuki japońskiej na twórczość malarzy holenderskich: Georga Hendrika Breitnera i Vincenta van Gogha oraz artystów związanych z kolonialną Afryką Południową.

W książce opisano również fascynacje japońską sztuką i kulturą wśród polskich kolekcjonerów i artystów.

Przeczytaj fragment książki Japonizm w sztuce modernizmu w serwisie Magazyn.o.pl

Aneta Pawłowska, Julia Niewiarowska-Kulesza
Japonizm w sztuce modernizmu. Obrazy przepływającego świata
Premiera: 15 marca 2017 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Dodaj komentarz