Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych w Jeleniej Górze

Galeria BWA w Jeleniej Górze zaprasza na Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych. Rekonstruuje ona legendarną wystawę z 1969 roku, a także prezentuje najnowsze dokonania polskich projektantów z lat 2000–2015.

Proj. Karol Śliwka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Karol Śliwka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znaki są jednym z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego języka. Znaki przekazują różnorodne informacje i wartości, nadają sens i komunikują znaczenia. Znaki to nie tylko estetyczny kod, za pomocą którego komunikujemy informacje, ale również język wyrażający emocje, daną tożsamość czy światopogląd. Znaki są jak soczewka, w której odbija się historia jednostek, społeczeństwa czy kraju.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych jest pierwszą od prawie 50 lat prezentacją współczesnych polskich znaków i identyfikacji. W przeciwieństwie do lat 60. nowoczesny język komunikacji wizualnej to już nie tylko znaki graficzne, ale też rozbudowane projekty, na które składają się działania z typografią, formatami, kształtami czy kolorem. Wiele projektów jest częścią systemów brandingowych czy skomplikowanych strategii marketingowych.

Zestawienie znaków graficznych i identyfikacji wizualnych powstałych w Polsce w odmiennych momentach historycznych daje niezwykłą możliwość porównania dwóch różnych kultur wizualnych – zestawienia form, definicji i funkcji projektowania graficznego.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych 
Od 10 marca do 9 kwietnia 2017 roku
Galeria BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz