• 2017-03-13

Szczepan Twardoch kuratorem drugiej edycji festiwalu Apostrof

Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Przez cały tydzień rozmowy o książkach będą się toczyły w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch.

Szczepan Twardoch, fot. Zuza Krajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczepan Twardoch, fot. Zuza Krajewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy Oszukana – nowa książka Charlotte Link i wizyta tej niemieckiej królowej kryminałów. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi Millennium. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową Historię Pszczół, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która Akuszerką weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy, a jeszcze przed festiwalem ukaże się jej Ćma.

Jakub Żulczyk po raz pierwszy po premierze swojej nowej książki, Wzgórza psów, spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Wojciech Kuczok opowie o opartej na faktach powieści Czarna, a Wojciech Miłoszewski o Inwazji, czyli pierwszym tomie z serii Wojna.PL. Nie zabraknie klasyków literatury współczesnej. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym Fantom bólu. Listę kolejnych gości organizatorzy zdradzą już pod koniec marca.

Kuratorem tegorocznej edycji został Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej popularnych polskich współczesnych pisarzy. Autor bierze udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych.

Zawsze zastanawiałem się co skłania czytelników do udziału w festiwalach literackich. Może właśnie dlatego przyjęcie roli kuratora Apostrofu jest dla mnie ciekawym i zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na literaturę z innej perspektywy. Będę się starał włączyć w festiwal tematy, które mnie szczególnie interesują. Jeśli moje wybory mogą sprowokować kogoś do przemyślenia pewnych spraw, sprowokować do lektury książek, które są dla mnie ważne, to z pewnością warto spróbować – mówi Twardoch.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, której kuratorką była Sylwia Chutnik, gościła ponad 100 autorów, wśród których znaleźli się m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Od 15 do 21 maja 2017 roku
Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Dodaj komentarz