Abel Korzeniowski zainauguruje 10. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej

17 maja rozpocznie się 10. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zainauguruje ją koncert polskiego kompozytora Abla Korzeniowskiego. Zabrzmią m.in.: nominowane do Złotego Globu ścieżki dźwiękowe do Samotnego mężczyzny Toma Forda i W.E. Królewskiego romansu Madonny, romantyczne tematy z Ucieczki od jutra Randy’ego Moore’a i Romea i Julii Carla Carlei.

Abel Korzeniowski, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abel Korzeniowski, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy krakowska reportażystka Marta Węgiel poprosiła Korzeniowskiego o skomponowanie ścieżki dźwiękowej do niespełna godzinnego dokumentu Czy pan to tak naprawdę, czy udaje?, opowiadającego o filmowo-teatralnej drodze Jerzego Stuhra. Młody twórca był już wtedy absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli; studia uzupełniał na wydziale kompozycji. Trzy lata później zadebiutował na dużym ekranie u boku samego Stuhra, w dramacie Duże zwierzę, i od razu odniósł sukces – Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Od 2006 roku kompozytor mieszka w Los Angeles, gdzie współpracuje z gwiazdami światowego kina (m.in. z Tomem Fordem i z Madonną). Ma na koncie nominacje do Złotego Globu za muzykę do filmów Samotny mężczyzna i W.E. Królewski romans, do nagrody BAFTA za Zwierzęta nocy oraz do nagrody Emmy za ścieżkę dźwiękową do serialu Dom grozy. Kolekcję wyróżnień uzupełniają trzy statuetki World Soundtrack Awards oraz tytuł Kompozytora Roku przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej.

17 maja, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Abel Korzeniowski uroczyście zainauguruje dziesiątą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W programie – nowe aranżacje suit z najbardziej rozpoznawalnych, nagradzanych i kasowych filmów z udziałem krakowskiego twórcy. The Music of Abel Korzeniowski zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenovskiej – za pulpitem dyrygenckim stanie bohater wieczoru.

The Music of Abel Korzeniowski
17 maja 2017 roku
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz