Architektura budynku Panoramy Racławickiej

Podziemne korytarze, pomieszczenia techniczne, sztuczny teren – 11 marca będzie można odkryć miejsca na co dzień niedostępne, poznać tajniki konstrukcji jednego z najnowocześniejszych budynków powojennego Wrocławia, czyli gmachu Panoramy Racławickiej.

Panorama Racławicka, fot. Filip Głuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Panorama Racławicka, fot. Filip Głuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rotunda Panoramy Racławickiej, w której od 14 czerwca 1985 oglądać można monumentalne płótno Jana Styki i Wojciecha Kossaka, należy do niezwykle ciekawych przykładów architektury przełomu lat 50. i 60. XX w. Praktycznie jest jedynym przykładem architektury publicznej tego okresu we Wrocławiu. Zaprojektowana przez małżeństwo Ewy i Marka Dziekońskich w 1957 r., postawiona w stanie surowym w 1967 r. do dziś wzbudza zachwyt i zainteresowanie.

Oprowadzanie będzie okazją do przybliżenia historii powstawania tej budowli, poznania tajników jej specyficznej konstrukcji, problemów przy jej budowie i eksploatacji. Zwiedzający dowiedzą się m.in. o podziemnych korytarzach łączących poszczególne części Panoramy, będą mieli okazję dotrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych, jak zaplecze techniczne czy miejsce pod sztucznym terenem.

Oprowadzanie po budynku Panoramy Racławickiej
11 marca 2017 roku, godz. 11.00
Oprowadzanie: Romuald Nowak
Wrocław

Dodaj komentarz