Zuzanna Ginczanka w nowym wyborze poezji

Księgarnia Czuły Barbarzyńca w Nowym Teatrze zaprasza na spotkanie z Agatą Araszkiewicz oraz Andrzejem Lederem wokół tomu poezji Mądrość jak rozkosz Zuzanny Ginczanki, które odbędzie się 14 marca. Wybrane wiersze przeczyta Katarzyna Herman.

Zuzanna Ginczanka, „Mądrość jak rozkosz” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zuzanna Ginczanka, „Mądrość jak rozkosz” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zuzanna Ginczanka (1917–1944) – ikona życia literackiego międzywojennej cyganerii i wybitna poetka, zapomniana i długo niedoceniana. Niewiele jest gwiazd, które jaśnieją mocno na firmamencie polskiej literatury, chociaż los okazał się dla nich tak okrutny. Z triumfem zdobywała poetyckie laury jako jedno z młodych piór związanych z najważniejszymi pismami epoki, takimi jak „Wiadomości Literackie” i „Satyryczne „Szpilki”.

Protegowana Juliana Tuwima, ulubienica kapryśnego w towarzystwie Witolda Gombrowicza – w antysemickiej Warszawie lat trzydziestych oddalała zagrożenie związane z żydowskim pochodzeniem, będąc magnetyczną gwiazdą życia kawiarnianego stolicy. Jej śpiewna poezja, gęste, transowe obrazy zmysłowości szybko z afirmacji zamieniają się w poczucie zagrożenia i katastrofy. Po długim okresie ukrywania się zginęła tragicznie jako ofiara Zagłady tuż przed końcem wojny.

Jej jedyny wydany przed wojną tomik O centaurach (1936) oraz utwory rozproszone w czasopismach i rękopisach stanowią przejmujący zapis kreacyjnej siły witalnej oraz oporu zarówno wobec wykluczających mechanizmów kultury, jak i tragizmu historii. Legenda „pięknej Sulamitki”, „gwiazdy Syjonu” o oczach różnego koloru zajmuje w polskiej poezji miejsce szczególne.

Tomik Mądrość jak rozkosz wydobywa kobiecy rodowód jej poezji jako źródła pulsującej siły, zaprasza czytelniczki i czytelników do nowego projektu widzenia kultury i przewartościowania jej znaczeń.

Kurator cyklu Nowa książka, prowadzący spotkanie: Tomasz Brzozowski

Cykl Nowa książka: Zuzanna Ginczanka, Mądrość jak rozkosz (Czuły Barbarzyńca Press)
14 marca 2017 roku, godz. 19.00
Czuły Barbarzyńca w Nowym, Warszawa

Dodaj komentarz