Grynberg i Nogaś w Gliwicach – spotkanie o pamięci

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. 21 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki Oskarżam Auschwitz,  będącej zbiorem rozmów z dziećmi ocalałymi z Holokaustu. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz, autor cyklu Książki pamięci.

Uwaga! Spotkanie odwołane.

Mikołaj Grynberg,  „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Grynberg, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne to wybór dwudziestu kilku rozmów, które Grynberg przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim potrzeby bycia zrozumianym i poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy dotąd rzadko poruszane poza wąskim gronem.

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz książek Ocaleni z XX wieku (2012) i Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014). Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

Autorem cyklu Książki pamięci jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
Prowadzenie: Michał Nogaś
21 marca 2017 roku, godz. 18.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich,
Gliwice

Dodaj komentarz