Grynberg i Nogaś w Gliwicach – spotkanie o pamięci

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. 21 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki Oskarżam Auschwitz,  będącej zbiorem rozmów z dziećmi ocalałymi z Holokaustu. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz, autor cyklu Książki pamięci.

Uwaga! Spotkanie odwołane.

Mikołaj Grynberg,  „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Grynberg, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne to wybór dwudziestu kilku rozmów, które Grynberg przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim potrzeby bycia zrozumianym i poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy dotąd rzadko poruszane poza wąskim gronem.

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz książek Ocaleni z XX wieku (2012) i Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014). Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

Autorem cyklu Książki pamięci jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
Prowadzenie: Michał Nogaś
21 marca 2017 roku, godz. 18.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich,
Gliwice

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR