Pół wieku ulicznej dywersji wizualnej w Polsce

Dzika grafika w Muzeum Plakatu w Wilanowie to multimedialna wystawa ukazująca efemeryczne, samowolne działania graficzne w przestrzeni publicznej polskich miast w ostatnich pięciu dekadach dynamicznych przemian społecznych, cywilizacyjnych i kulturowych.

Włodzimierz Fruczek. Warszawa, ul. Żelazna, róg Grzybowskiej. Fot. T. Sikorski( źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Fruczek. Warszawa, ul. Żelazna, róg Grzybowskiej. Fot. T. Sikorski( źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowana w Muzeum Plakatu w Wilanowie twórczość graficzna to świadectwo zaangażowania wielu osób i środowisk w niezależną działalność polityczną, społeczną i artystyczną. Tematem ekspozycji jest grafika uliczna w postaci graffiti szablonowego, vlepki, ulotki, plakatu, muralu oraz innych form ekspresji, określanych obecnie pojemnym i niejednoznacznym terminem „street art”.

Ekspozycja zbudowana została z wielkoekranowych prezentacji niemal półtora tysiąca zdjęć oraz projekcji dokumentujących skalę i znaczenie nielegalnych form wizualnych we współczesnej niezależnej przestrzeni informacyjnej. Cennym i unikatowym elementem wystawy jest ekspozycja oryginalnych obiektów: plakatów, vlepek, szablonów oraz ich autorskich odbitek na papierze. Dzika grafika będzie pierwszą w takiej skali prezentacją muzealną, opartą na mało dotychczas znanym materiale ikonograficznym zachowanym w trudno dostępnych archiwach i kolekcjach prywatnych.

Dzika grafika. Pół wieku ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967–2017
Kuratorzy wystawy: Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski, Michał Warda
Od 10 marca do 7 maja 2017 roku
Muzeum Plakatu w Wilanowie

Dodaj komentarz