Finisaż rezydencji artystycznej Patrycji Orzechowskiej

W ramach rezydencji Patrycja Orzechowska stworzy publikację, która w wyjątkowy sposób zaprezentuje część kolekcji Muzeum POLIN. We współpracy z Działem Zbiorów artystka wybrała obiekty, które zostały bezpośrednio naświetlone na materiale światłoczułym.

Patrycja Orzechowska, „Medium Fotogram” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Orzechowska, „Medium Fotogram” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Orzechowska jest artystką wizualną zajmującą się fotografią, kolażem, tworzącą instalacje oraz książki artystyczne. Biorąc na warsztat przedmioty zgromadzone w muzealnej kolekcji, śledzi zmaterializowaną w nich polsko-żydowską historię. Artystkę interesuje nie tylko sposób, w jaki ten szczególny zbiór został stworzony i jakie wielopokoleniowe historie skrywa.

W swojej pracy zadaje również pytanie o jego znaczenie i rolę dla współczesnego widza. Każdy ślad obecności jest tu tak samo ważny. Każdy obiekt miał swojego właściciela, był częścią historii – żelazko z duszą, krawat, haftowany obrus, „lalka Cyganka”, sygnet wykonany przez więźnia obozu koncentracyjnego czy kafle ceramiczne z synagogi praskiej i z prywatnego mieszkania na ulicy Orlej… Artystka przyglądając się tym przedmiotom naświetla je na materiale światłoczułym i utrwala za pomocą nonkamerowego obrazu fotograficznego.

Efekty pracy artystki będzie można zobaczyć podczas spotkania w Muzeum POLIN 10 marca. Rozmowę poprowadzi dr Tomasz Szerszeń, antropolog łączący pracę badawczą z praktyką artystyczną. Bezpośrednim rezultatem rezydencji artystycznej Patrycji Orzechowskiej będzie natomiast specjalny artist’s book wydany w limitowanej edycji przez Muzeum.

Finisaż rezydencji artystycznej Patrycji Orzechowskiej
Spotkanie z artystką: 10 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz