Emily Dickinson: dziwna, samotna, genialna

Justyna Bargielska, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, będzie gościem łódzkiego poety Piotra Groblińskiego na drugim spotkaniu z cyklu Sezon w pięknie, które odbędzie się 12 marca w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Bohaterką spotkania będzie Emily Dickinson, XIX-wieczna amerykańska poetka, która wciąż fascynuje badaczy i czytelników.

„Sezon w pięknie”: Justyna Bargielska i Emily Dickinson (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sezon w pięknie”: Justyna Bargielska i Emily Dickinson (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emily Dickinson, zupełnie nieznana za życia, była autorką prawie dwóch tysięcy wierszy, które odkryto dopiero po jej śmierci. Odizolowana od świata tworzyła w swoim pokoju, w małym miasteczku Amherst w stanie Massachusetts. Ze światem wewnętrznym porozumiewała się za pomocą listów i wierszy. Słynne wersy: „Dusza dobiera sobie Towarzystwo / I zatrzaskuje Drzwi” stały się manifestem poetki.

Dlaczego Emily Dickinson i Justyna Bargielska? Tematami, które pozwoliły zestawić obie poetki, są utrata, śmiertelność, dumna samotność i kobieca niezależność. Obie autorki – dziewiętnastowieczna Amerykanka i współcześnie tworząca młoda polska poetka – wypracowały swój własny, nowatorski styl. Przy oczywistych różnicach także i w tym elemencie można doszukiwać się pewnych podobieństw, takich jak rwana, nieoczywista składnia czy metaforyka oparta na umieszczeniu zwykłych rzeczy w niezwykłych kontekstach.

Wstęp wolny.

Sezon w pięknie: Justyna Bargielska i Emily Dickinson
12 marca 2017 roku, godz. 13.00
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz