• 2017-03-09

W 2017 roku otworzy się Muzeum Podgórza

W ostatnim kwartale 2017 roku zostanie otworzone Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Powstaje ono z inicjatywy społeczności lokalnej i jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Podgórza.

Hol, proj. Grzegorz Lechowicz Pracownia Architektoniczna, fot. M.Tutak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hol, proj. Grzegorz Lechowicz Pracownia Architektoniczna, fot. M.Tutak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieszkańcy Podgórza, jak również pozostali mieszkańcy Krakowa, uczestniczą we współtworzeniu tego miejsca, zarówno poprzez przekazywanie pamiątek i dzielenie się wspomnieniami, jak i aktywny udział w spotkaniach informacyjnych na temat projektu, organizowanych cyklicznie przez MHK. Przygotowywana wystawa stała, pod tytułem Miasto pod kopcem Kraka, będzie opowiadać o historii i fenomenie Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o jego mitologii i warstwie legendarnej.

Poza organizacją wystaw, oddział ten zajmować się będzie działalnością edukacyjną. Jednak, jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej. Działalność muzeum będzie dotyczyła całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej skoncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze.

Muzeum Podgórza
Planowane otwarcie: ostatni kwartał 2017 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz