Bałtyckie dusze w nurtach Historii

Trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa, Estonia, a także obwód kaliningradzki, czyli część dawnych Prus Wschodnich. Bałtyckie dusze Jana Brokkena to piętnaście opowieści o pochodzących stamtąd niezwykłych rodzinach i niezwykłych ludziach.

Jan Brokken, „Bałtyckie dusze” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jan Brokken, „Bałtyckie dusze” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nieduża powierzchnia, niewielka liczba ludności, za to jakże zróżnicowanej narodowościowo. Obszar zawsze pilnie obserwowany przez Wielkiego Brata – imperium rosyjskie – i mimo to, a może właśnie dlatego, wciąż walczący o zachowanie własnej tożsamości i niepodległość. W dziejach tych ziem jak w soczewce skupiają się wszystkie tragedie europejskiej historii.

Niektórzy z pochodzących stamtąd ludzi zyskali światową sławę, inni stali się jedynie lokalnymi bohaterami (czy też antybohaterami, jak estoński szpieg w służbie Moskwy). Wszyscy, kierowani instynktem przeżycia, z trudem starali się uniknąć ciosów wymierzanych przez Historię.

Są w tej grupie: wybitny reżyser Siergiej Eisenstein, który był synem wziętego ryskiego architekta, genialny łotewski skrzypek Gidon Kremer, Roman Kacew, znany wielbicielom literatury francuskiej jako Romain Gary alias Émile Ajar, rzeźbiarz Jacques (Jacob) Lipchitz, malarz Mark Rothko, estoński kompozytor Arvo Pärt czy też pochodząca z Królewca Hannah Arendt, jedna z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. W epizodach pojawiają się między innymi: Michaił Barysznikow, Vytautas Landsbergis, Guillaume Apollinaire i Margaret Yourcenar. Czytelnik odnajdzie w ich historiach dumę, odwagę, wierność, fascynującą miłość i niezrównaną sztukę, lecz także strach i zdradę.

Jan Brokken (ur. 1949) – holenderski pisarz, dziennikarz i podróżnik, studiował dziennikarstwo w Utrechcie i nauki polityczne w Bordeaux. Duże uznanie zyskała jego książka In het huis van de dichter (W domu poety, 2008), we Włoszech uhonorowana nagrodą Giuseppe Acerbi. Polskim czytelnikom znany jest także zbiór esejów Dlaczego jedenastu Antylczyków klęczało przed sercem Chopina (2005). Do końca 2016 roku wydał ponad dwadzieścia książek. Jest laureatem prestiżowych holenderskich nagród literackich.

Jan Brokken, Bałtyckie dusze
Premiera: 30 marca 2017 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz