Marzec ’68. Dokument podróży

W związku z 49. rocznicą wydarzeń Marca ’68 Teatr Żydowski w Warszawie organizuje spotkanie wokół premiery tomiku wierszy Ewy Herbst pt. Dokument podróży. Wiersze. Spotkanie z udziałem autorki, która przylatuje do Polski specjalnie z tej okazji, odbędzie się 15 marca, a poprowadzi je Remigiusz Grzela.

Marzec '68. Premiera tomiku „Dokument podróży. Wiersze” Ewy Herbst – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marzec '68. Premiera tomiku „Dokument podróży. Wiersze” Ewy Herbst – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Herbst opuściła Polskę w 1969 roku, w ramach pomarcowej emigracji, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Od wielu lat prowadzi własną firmę badawczo-rozwojową.

Tomik Ewy Herbst Dokument podróży. Wiersze ukazał się 28 lutego nakładem wydawnictwa Austeria. To historia jej przeżyć zapisana w wierszach, które powstały w ciągu początkowych dwóch lat emigracji. Pisanie pomagało jej poradzić sobie emocjonalnie z utratą wszystkiego, co było dla niej do tej pory istotne.

Wiersze te stanowią dla mnie świadectwo tamtych czasów i odbicie nas samych z tamtych lat. (…) Odarci z utraconego obywatelstwa, przynależności narodowej, utraconej tożsamości, a nawet związku z rodzimym krajobrazem wyjeżdżaliśmy stąd na dobre, zabierając razem z nami cząstkę tamtej, ówczesnej Polski.

(z przedmowy Michała Sobelmana)

Bezpłatne wejściówki na spotkanie są do odebrania w kasie Teatru Żydowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa) i recepcji Teatru Żydowskiego w tymczasowej siedzibie (ul. Senatorska 35).

Marzec ’68. Premiera tomiku Dokument podróży. Wiersze Ewy Herbst
15 marca 2017 roku, godz. 19.00
Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
ul. Senatorska 35, Warszawa

Dodaj komentarz