• 2017-03-09

Big Book Festival: powrót do początku

Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się 23 czerwca. Tematem przewodnim będzie „powrót do początku”. Festiwal stanie się też przewrotnym powrotem do szkoły, wydarzenia będą się bowiem odbywały w budynkach po gimnazjum i liceum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, słynnej XIX-wiecznej pensji dla dziewcząt, będącej pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w Emancypantkach.

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót do początku” to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. – Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

Piąta edycja Big Book Festiwalu będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się przy ul. Emilii Plater 31, gdzie do niedawna działały gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Była to jedna z najsłynniejszych szkół w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku jako renomowana pensja dla dziewcząt. Wśród słynnych wykładowców znalazł się Adam Kryński, współautor Słownika Języka Polskiego, a wśród wychowanek – Maria Dąbrowska, autorka Nocy i dni. Pensja Hoffmanowej była pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w Emancypantkach. Szkołę wielokrotnie przenoszono, ostatnio znów się przeprowadziła; opuszczone mury zostaną w przyszłości wyburzone.

Big Book Festival zamknie symbolicznie wielką edukacyjną karierę budynków przy Emilii Plater, przemieniając na jeden czerwcowy weekend klasy, korytarze, szatnie oraz boiska w teren zaskakujących doświadczeń, wykładów, eksperymentów i zespołowych zajęć literackich. Pobyt w szkole nigdy nie był tak ekscytujący.

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Także sam festiwal wraca do pragnień, które towarzyszyły nam na początku jego tworzenia. Zamiast dojrzewać i osiadać, pozostaniemy bezpretensjonalnym i prostolinijnym spotkaniem czytelników z autorami i tekstami. Nie przestajemy eksperymentować. Podobnie jak w pierwszej edycji, Big Book Festival zaskoczy nieoczywistymi pomysłami na doświadczanie literatury – dodaje Paulina Wilk, wicedyrektor wydarzenia.

Program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony w maju.

5. Big Book Festival
Od 23 do 35 czerwca 2017 roku
Organizator: Fundacja Kultura Nie Boli
Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Dodaj komentarz