• 2017-03-09

Big Book Festival: powrót do początku

Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się 23 czerwca. Tematem przewodnim będzie „powrót do początku”. Festiwal stanie się też przewrotnym powrotem do szkoły, wydarzenia będą się bowiem odbywały w budynkach po gimnazjum i liceum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, słynnej XIX-wiecznej pensji dla dziewcząt, będącej pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w Emancypantkach.

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót do początku” to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. – Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

Piąta edycja Big Book Festiwalu będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się przy ul. Emilii Plater 31, gdzie do niedawna działały gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Była to jedna z najsłynniejszych szkół w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku jako renomowana pensja dla dziewcząt. Wśród słynnych wykładowców znalazł się Adam Kryński, współautor Słownika Języka Polskiego, a wśród wychowanek – Maria Dąbrowska, autorka Nocy i dni. Pensja Hoffmanowej była pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w Emancypantkach. Szkołę wielokrotnie przenoszono, ostatnio znów się przeprowadziła; opuszczone mury zostaną w przyszłości wyburzone.

Big Book Festival zamknie symbolicznie wielką edukacyjną karierę budynków przy Emilii Plater, przemieniając na jeden czerwcowy weekend klasy, korytarze, szatnie oraz boiska w teren zaskakujących doświadczeń, wykładów, eksperymentów i zespołowych zajęć literackich. Pobyt w szkole nigdy nie był tak ekscytujący.

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Big Book Festival: „Powrót do początku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Także sam festiwal wraca do pragnień, które towarzyszyły nam na początku jego tworzenia. Zamiast dojrzewać i osiadać, pozostaniemy bezpretensjonalnym i prostolinijnym spotkaniem czytelników z autorami i tekstami. Nie przestajemy eksperymentować. Podobnie jak w pierwszej edycji, Big Book Festival zaskoczy nieoczywistymi pomysłami na doświadczanie literatury – dodaje Paulina Wilk, wicedyrektor wydarzenia.

Program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony w maju.

5. Big Book Festival
Od 23 do 35 czerwca 2017 roku
Organizator: Fundacja Kultura Nie Boli
Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR