• 2017-03-08

Ceramika z Bolesławca we Wschowej

Wystawa Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie można zobaczyć kilkaset wyrobów, w tym najstarsze, pochodzące z XVI wieku.

„Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji znajdą się typowe dla współczesnej produkcji bolesławieckiej, wyroby zdobione gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 roku, a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją, najczęściej w formie kółek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listków koniczynki szybko zyskały ogromną popularność.

Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatów: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz różnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonów i aerografu.

Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich.

Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Od 9 marca do 30 kwietnia 2017 roku
Muzeum Ziemi Wschowskiej
Wschowa

Dodaj komentarz