Co skrywa płaszcz kopisty?

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprasza na Płaszcz kopisty – spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem i Robertem Kuśmirowskim. Wydarzenie towarzyszy wystawie Życie. Instrukcja.

„Życie. Instrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Życie. Instrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez długi czas istnienie świata i nasze istnienie w świecie (również w świecie artystycznym) zależało od możliwości odróżnienia oryginału od kopii, fałszu od prawdy. W nowoczesności, która postawiła na głowie tradycyjne systemy ontologiczne oraz poznawcze, autentyk i mistyfikacja zmieszały się ze sobą do tego stopnia, że Guy Debord mógł napisać, iż „w świecie realnie odwróconym prawda jest jedynie momentem fałszu”. Czy oznacza to, że zadanie polegające na oddzieleniu fikcji od nie-fikcji możemy uznać za pozbawione sensu? Czy postprawda jest naszym przekleństwem, czy raczej wybawieniem? Co skrywa w swoich połach płaszcz kopisty?

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Członek rady programowej Festiwalu Copernicus. Członek rady programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Robert Kuśmirowski (ur. 1973) – rzeźbiarz, autor instalacji, obiektów, fotografii i performansów. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Mieszka i pracuje w Lublinie. Znany jest jako twórca niezwykle realistycznych, precyzyjnych, wykonywanych ręcznie falsyfikatów, zarówno drobnych przedmiotów, jak i całych przestrzeni. Do perfekcji opanował umiejętność oddania starości, zepsucia, zużycia elementów w swoich instalacjach. Nazywany jest mistrzem atrapy i genialnym fałszerzem. Tworzy symulacje historii, w których poprzez operowanie fikcją, ujawnia mechanizmy działania pamięci.

Płaszcz kopisty
Spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem i Robertem Kuśmirowskim
10 marca 2017 roku, godz. 18.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz